E-İhracat

E-İhracat Nedir?

İhracat ne demek

E-ihracat nedir sorusunu şöyle kısaca özetleyebiliriz; ülke içerisinde yetiştirilen her türlü ürünün veya yine ülke içerisindeki insanlar tarafından verilecek olan hizmetlerle desteklerin yurt dışındaki ülkelerde satılmasıdır. İhracat içerisinde toplu alımlar yapılabilirken uygun bir portal geliştirilmesi halinde perakende olacak satışlar da yapılabilir.

Ayrıca internetin artık en gelişmiş satış aracı, pazarlama gereği olmasından dolayı internet üzerinden yurt dışına satışlar yapılabilecektir. Online olarak tamamlanacak satış işlemleri için; e-ihracat nedir nasıl yapılır, neler satılabilir ve kimler satabilir, başlıkları anlaşıldıktan sonra bu portal içerisinde olmaya karar verilmelidir.

E-İhracat Ne Demektir?

Ülkenin içerisinde yer almakta olan ve satılabilecek donanımı olan her türlü ürünlerin, hizmetlerin ve çalışmaların satılması ihracat durumudur. İhracatın internet üzerinden yapılması, her türlü aşamasının internet komutlarıyla yönlendirilmesi ve müşterilerin de çoğu zaman yine online olarak sipariş oluşturmalarıysa e-ihracat olacaktır.

Satılmaya değer bulunan her türlü araç, uyun portal üzerinde gereken tanıtım yazıları hazırlanarak sergilenir. Alt kısmına fiyatları da eklenerek müşterilerine teklif şeklinde sunar ve almak isteyenler tarafından inceleme yapılarak istenilen gereklere karar verilir. Siparişin hazırlanması ve yurtdışına teslimi tamamlandıktan sonra e-ihracat etkinliği de tamamlanmış olur.

Neler Gerekir?

E-ihracatın içerisinde bulunmak ve bu sektörden kazanç sağlamak için önce nelerin gerektiğini anlamak ve bu gerekenleri temin etmek gerekecektir.

E-ihracat için gerekenler şunlardır:

 • Bağlantı seviyesi ‘Yeterli’ düzeyinden daha iyi çekim gücüne sahip olan internet ağ bağlantısı
 • Grafik özellikleri, netlik kapasitesi ve çözünürlük açısından ileri teknolojiye sahip olan ana bilgisayar
 • Ürünlerin çekilmesi gerektiği zamanlarda profesyonel fotoğraf makinesi ve çekim ortamı
 • Uygun bir satış için gereken portal
 • Satışlardan alınacak olan gelirin aktarılmasını sağlamak için belirlenen bir banka hesap numarası
 • Ürünlerin veya hizmetlerin her birine biçilmiş olan fiyat değerleri

Belirlenmelidir. Ayrıca temin edilmesi gereken teknik gereksinimler de eksiksiz olarak bulundurulmalıdır.

Neler Satılabilir?

E-ihracat içerisinde akla gelebilecek her türlü ürünün ve hizmetin satışı yapılabilir. Ayrıca ülkelere has olarak bulunan doğal ve yapay ürünler de çoğu zaman ihracatın online olmasına rağmen müşteriler tarafından sıkça yapılmasına yardımcı olacaktır. İlk olarak giyim ürünlerinin tamamı, oluşturulan özel modeller ve özet tasarım giysiler e-ihracat için önemli bir satış gereği olacaktır.

Ayrıca sebzelerden, meyvelerden ve kuru yemişlerden fazla olanları da yurtdışına satarak dolar bazında kazançlar sağlanabilir. Özellikle; fındık, fıstık, çay türleri, domates, limon ve yeşil yapraklı sebzelerin online ihracatı sıkça yapılır. Ayrıca demir, çelik gibi ham maddelerin, metal sanayi içerisinde üretilmiş olan araç parçalarının da e-ihracatla toplu olarak satışları yapılır.

Kimler Yapabilir?

E-ihracat, genel anlamda satış kapasitesi yüksek olan yurt dışı satışlarında kullanılır. Çünkü tek tek ürün gönderimlerinde yurtdışı alıcısı olsa dahi satış türü perakende baza girecektir. Buradan hareketle e-ihracatın da satışı yüksek meblağlarda yapabilecek kişiler veya işletmeler tarafından yapılması gerektiği anlaşılacaktır.

Devlet desteklemesi alan şirketler, özel kurulum sağlayan LTD veya AŞ şirketleri, bölgesel kalkınmaya veya ulusal üretime sahip olan üreticiler; e-ihracat yapabilirler. Ayrıca üretim haznesi yüksek olmana rağmen yurtdışı satışlarının gerçekleşmesi için internet bilgisi ve portal kullanım becerisi gerekecektir. Bilgi, beceri ve donanım olmadıkça da ihracatın online hali sürdürülemeyebilir.

Yapılması Gerekenler

E-ihracat yapılmadan önce hem sistemin açılması hem de satılacak olan her türlü ürünle hizmetin hazırlanması için yapılması gerekenler vardır.

Sırasına uygun olarak yapılacaklarsa şunlardır:

 • Portal seçimi yapılır ve e-ihracat içerisinde bu portal kullanılacağı için kayıt aşaması başlatılır.
 • İşletmeye veya satış yapacak kişiye ait olan bir banka hesap numarası, alıcının adı ve soyadı, kimlik numarası gibi hem para alımı için hem de yasal denetimin sağlanması için istenen bilgiler girilir. Kimi zaman telefon numarası, kimi zaman da mail adresiyle yapılacak olan doğrulama tamamlanır ve portal kaydı bitirilir.
 • Ürünlerin estetik şekilde olması gereken açıdan çekilmesi ve hizmetlerin tanıtım şekline uygun olarak görsel hale getirilmesi sağlanır. Uygun ortamlarda çekim yapılarak gerekirse efekt ve kolaj sayesinde düzenlenir.
 • Hazır olan, gerekirse arka fonuna müzik eklenen içeriklerin portal içerisinde paylaşılması sağlanır ve daha önceden saptanmış olan ücretler her ürün ile hizmetin altına yazılır.
 • Alıcı olanların verecekleri sipariş sayısı ve hangi ülkeye istenmiş olduğu sisteme düştüğü zaman uygun paketleme ve kargo hazırlama yapılır. Sipariş kabul edildiğinde sistemden onaylandığı için alıcı olan ülkeler ve ülke içerisindeki özelleşmiş işletmeler kargonun ne zaman alınacak olduğunu görecektir.

Bu sayede e-ihracat yapılmış olur.

Neden Kullanılır?

Ülke içerisinde yaşayan insanlara ve ihtiyaç duyan işletmelere yeteri kadar ürün ile hizmet sağlandıktan sonra, elde kalan mahsulün değerlendirilmek istenmesi oldukça normaldir. E-ihracat sayesinde elde kalması gereken her türlü satış gereci başka ülkelere çoğu zaman olan değerinden çok daha yüksek miktarlara satılarak kar oluşturacaktır.

Hem vergi yoluyla devlet hazinesine katkı sağlatan hem de satan kişilerin üretici olmaya devam etmesini sağlayan sonuçlar elde edilir. Ayrıca e-ihracat sayesinde; ülkelerle, ülke içerisindeki insanlarla, dış politika içerisinde olunan konumda ve ekonomide olumlu yönde gelişmeler yaşanacaktır. Bu yüzden ülkelerin portal kullanarak bu tür satışlar yapması, satışa ihtiyaç duymasalar dahi önerilir.

Gereken Belgeler

E-ihracat içerisinde satış yapan her vatandaş dolay olmadan, doğrudan kendi ülkesini temsil eder. Bu sebeple de devletin verecek olduğu e-ihracata dair bir yetkinin alınması, istenen evrakların toparlanması gerekir. Evrakların eksik veya yanlış olması, alıcı ülkenin dolandırılma ihtimalini değerlendirerek işlem yapmamasına ve dış politikada yanlış tanınmasına gebe olacaktır.

Hal böyle olunca devlet resmi sayfalarında duyurulmuş olan ve kesinlikle temin edilmesi gereken evraklar biran evvel temin edilmelidir.

Bu evraklar; yetki belgesi, temsil belgesi, ihracata dair bilgi formu, imza sirkülerine ait bir fotokopi, hem ana dilde hem de yabancı dilde (Alıcı olan ülkenin dili veya evrensel dil olan İngilizce) kesilen fatura ve çekiye dair liste belgesidir. Hiçbir eksik olmadan bulundurulduğuna emin olan evraklar, e-ihracat yapmak için mutlak suretle gerekir.

Nasıl Yapılır?

E-ihracat, ülke içerisindeki yapılacak satış ve pazarlama işlemlerinden biraz daha uğraştırıcı adımları gerektirir. İlk olarak istenen belgelerin tamamını temin eden üretici, İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliğine giderek e-ihracat için bir başvuru yapar.

Başvurusunun değerlendirilmesi ve evrak kontrolü sonucunda olumlu bulunmasıyla birlikte Ekonomi Bakanlığına giderek yeniden başvuru oluşturur. Çünkü en iyi denetlemeyi yapacak olan, kişinin ülkesini temsil için yeterli olup olmadığına karar verecek olan bakanlık Ekonomi Bakanlığıdır.

Başvurunun ikinci aşama olarak bakanlıkça da olumlu bulunmasının ardından satış işlemlerinde hangi gümrük kapısı kullanılacaksa oraya gidilir. Doğrudan sınırda olan gümrük kapılarındaki yetkililere, Ekonomi bakanlığınca tahsis edilmiş olan ve satılan ürünlerin geçmesine izin verildiğine dair evrak teslim edilir. Gümrük görevlilerinin sistem üzerinden kontrol ederek almış oldukları belgenin yasal, bakanlık onaylı belge olduğuna emin olmaları beklenir.

Bu süreçten sonra gümrük görevlilerinden de onay alındığına göre artık gereken kapasitelere uygun olarak e-ihracat içerisinde toplu olarak başka ülkelere satışlar rahatça ve yasal olarak yapılabilir.

Burak Beşli

1989 yılında Trabzon doğumlu ve KTÜ Elektronik Haberleşme mezunuyum. Türkiye'de önde gelen bayan giyim markasının E-Ticaret Müdürü olarak görevime devam etmekteyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu