E-Ticaret

E-Ticaret Fikirleri

E-Ticaret fikirleri üretmek ayrıca girişimci olmak ve yeni iş fikirlerini değerlendirmek isteyenler tüm teknoloji imkanlarından faydalanabiliyor. İnternet kullanımı ile insanların tüm ihtiyaçlarını oturdukları yerden yapabilmeleri kişilerin e-ticaret fikirleri geliştirmelerini sağlıyor. Dünyanın her yerinde e-ticaret sektörü hızla büyüyor ve kişiler, firmalar, kendi e-ticaret sitelerini kurarak sektörde yer almaya çalışıyor.

Yeni iş fikirlerini değerlendirirken geniş çaplı analizlerin yapılması gerekiyor. E-ticaret sitesi oluşturulduktan sonra siteye yeteri oranda ziyaretçi trafiği oluşturulamadığında iş fikri işe yaramayacaktır. E-ticaret sektöründe yer almanın ilk adımı, markanıza uygun e-ticaret sitesi oluşturmaktır. Asıl amaç hedef kitleye ulaşmak ve marka tanıtımını yapmaktır.

E-Ticaret Yapmak

Yeni iş fikirleri, toplumların ihtiyaçlarına ve ekonomik imkanlara göre ortaya atılabiliyor. Online sistemlerin kullanılması, dijital pazarlamanın öneminin büyük olması, yeni iş fikirleri değerlendirmesi yapan çok sayıda kişi ve kurumun e-ticaret sektörüne yer almaya çalışmasını sağlıyor. E-ticaret nasıl yapılır işlem adımları şunlardır.

 • İş modelinin seçimi,
 • Marka kimliğinin oluşturulması,
 • Sektör ve ürün tespiti yapmak,
 • Ürün tedarikçileri bulmak,
 • E-ticaret sitesi kurmak,
 • E-ticaret sitesine müşteri çekmek,
 • Satışları artırıcı işlemler yapmak,

İnsanlar e-ticaret siteleri üzerinden ihtiyaç duydukları her türlü ürüne kolaylıkla ulaşmayı hedefliyor. Son dönemlerde, e-ticaret sitelerinin işlem hacimlerinin çok fazla artması, yeni iş fikirleri değerlendirmeleri yapanların bu sektörü tercih etmelerini sağlıyor. Yeni başlayanlar, e-ticaretin ilk aşamalarında çeşitli sorunlar yaşayabilecektir. Bu sorunların yaşanmaması için profesyonel destek alınmalı ve belirlenen tüm işlem adımları takip edilmelidir.

E-Ticarete Nasıl Başlanır?

E-ticaret işine başlarken, fiziksel işletme kurma işlemlerinden farklı işlemler yapıldığını görebilirsiniz. Fiziksel bir mağazaya ihtiyaç duymayacak olsanız bile bazı prosedür işlem adımlarının benzer olduğunu görebilirsiniz. Yasal işlemler, planlama, strateji oluşturma, bütçe belirleme gibi işlemler, tüm yeni iş fikirleri alanlarında benzer olduğu görülür. E-ticarete başlayabilmek için platformunuzu seçmeli ve hedef kitlenizi belirlemelisiniz. E-ticaret sitenizi kurduktan ve tedarikçi belirleyerek ürün seçeneklerini sunmaya başlayarak, pazarlama kampanyalarını planlamaya başlayabilirsiniz. Ürün reklamı ve satış artışları için hedef kitleyi etkileyici içerikleri, kampanya seçeneklerine yer vermelisiniz.

E-Ticarette Sektör Belirleme

Son yılların yeni girişimleri e-ticaret alanında daha fazladır. E-ticaret sayesinde internet üzerinden ürün satışlarının yapılması, işlem kolaylığı ve uygun maliyet seçenekleri sunuyor. internet üzerinden müşteri bulmak ve daha fazla satış yapabilmek için ürün tedariki yapabileceğiniz sektörleri belirlemelisiniz.

Sektör belirleme yaparken hedef kitle analizini önceden yapmış olmalısınız. E-ticaret yapmak isteyenler tüm süreçleri yakından takip etmeli ve müşteri kitlelerinin ihtiyaçlarını belirleyerek, ürün çeşitliliği artırmaya çalışmalıdır. İnternet üzerinden ürün satışı yapılacağı için hedef kitlenin, coğrafi ve karakteristik özelliklerine göre sektör belirlemek başarıya ulaşmayı kolaylaştıracaktır.

E-Ticarette Büyümek

E-ticarette büyümenin hızla gerçekleştirilmesi istenen başarıya ulaşılmasını sağlayacaktır. Yeni iş fikirlerini değerlendiren ve e-ticarette hızla büyüyebilmenin kriterleri şunlardır.

 • İyi bir kullanıcı deneyimi,
 • E-ticaret sitesi tasarımı,
 • Kullanıcıların sitenizi güvenilir bulması,
 • Ürün görsellerini kaliteli olarak belirlemek ve açıklamalar eklemek,
 • E-ticaret sitesinin mobil destekli olması,
 • Müşteri destek hizmetleri sunmak,

E-ticaret sitenizin kullanıcı deneyiminin iyi olması sektörde tercih edilen platform olmasını sağlayacaktır. Tasarımın dikkat çekici olması yeni müşteriler kazanmanızı sağlar. Online alışverişlerde tüm müşterilerinize güven vermeniz ve istedikleri destek hizmetlerinden faydalanabilmeleri, e-ticarette hızla büyümenizi sağlayacaktır.

E-Ticarette İçin İş Fikirleri

E-ticaret, ürün ya da hizmetlerin internet üzerinden dünyanın her yerindeki tüketicileri hızlı bir şekilde ulaştırılmasıdır. Bu sektörde satıcılar birden fazla lokasyonda aynı anda satış yapma fırsatını yakalıyor. Bu e-ticaretin gücünün artmasını sağlıyor. E-ticaret için iş fikirleri ortaya konulduğunda daha ön plana çıkan iş fikirleri şunlardır.

 • Elektronik ürün satışı
 • Giyim ve aksesuar ürünleri satışı,
 • Gıda ürünleri satışı,
 • Kozmetik ürün satışı,
 • Otomobil aksesuar parça satışı,
 • Hobi ürünleri satışı,
 • Spor malzemeleri satışı,

İnternet üzerinden tüm ürün türleri ile ilgili satışlar yapılabiliyor ve yeni iş fikirlerinin oluşmasını sağlıyor.

E-Ticarette Marka Kimliği Oluşturma

Kendi işini kurmaya başlayacak olan kişi ve kurumlar, e-ticaret için öncelikle marka kimliği oluşturmalıdır. E-ticaret sitenizde ne satacağınıza karar verdiğinizde, marka kimliğinizi ona göre belirleyebilirsiniz. İnternet üzerinden sitenize erişim yapanlar, sizin kim olduğunuzu hemen anlamalı ve güven duymalıdır.

Marka kimliğinizi oluştururken, isminizin, satış yapılan ürün türü ile uyumlu olması gerekiyor. Marka ile müşteri beklentileri uyuşmalıdır. İnternet üzerinden ürün araması yapanlar, ana kategorilere göre anahtar kelime kullanıyor. Marka kimliğiniz, müşteri beklentisi ile aynı olduğunda sitenize daha fazla erişim alacak ve bu satışlarınızı artıracaktır.

Ürün Tedariki İçin Üreticiler Bulun

E-ticaret alanında iş yapmaya başlamadan önce pazarlamayı düşündüğünüz ürünler için güvenilir tedarikçileri bulmalısınız. Müşteri taleplerini karşılayabilmek için sitenizde sunduğunuz ürünlerin tedarikini kolay yapmalısınız.

E-ticaret sitenizin kategori sayfalarında gösterdiğiniz ürünler stoklarda yer almadığı zaman müşteri kaybına neden olacaktır. Yeni iş fikirleri geliştirirken uzun süre birlikte çalışabileceğiniz ve işinizi geliştirebileceğiniz üretici firmalarla işbirliği yapmaya başlayabilirsiniz.

E-Ticaret Sitesi Kurmak

E-ticaret sektöründe yer almak için gerekli işlem adımlarını atmaya başladığınızda ve planlama yaptıktan sonra e-ticaret sitesi kurmaya başlamalısınız. E-ticaret sitesi tasarımı ve kullanışlılığı ziyaretçi trafiği için önemlidir.

E-ticaret sitesi tasarımını oluştururken, satışını yapmak istediğiniz ürün gruplarına göre yeterli kategori sayfalarının oluşturulması gerekiyor. Ürün satışı yapmaya başlamadan önce sitenizin tüm alanlarını test etmeli ve müşterilerinizin karşısına eksiksiz çıkmalısınız. Hızlı erişim yapılabilen ve sayfalar arası geçişlerde sorun yaşanmayan özellikler kullanılmalıdır.

E-Ticaret Sitesi Özellikleri

Yeni iş fikirleri kapsamında e-ticaret sitesine ihtiyacınız olduğunda sitede bulunması gereken özelliklerin neler olduğunu belirlemelisiniz. E-ticarette başarılı olabilmek için domain adı ve hosting belirleme işlemlerine önem verilmelidir. Domain adı, müşteri aklında kalıcı ve sürekli hatırlanıcı olmalıdır.

Hosting hizmetleri ile erişimlerin hızlı ve kesintisiz olarak sunulması sağlanır. E-ticaret sitesi kurulumunu yaparken, SSL sertifikası, güvenli ödeme seçenekleri, destek hizmetlerine yer verilmelidir. Online alışveriş yapmak isteyen müşteriler, ürün seçimi ve ödeme işlem adımlarını hem kolay hem de güvenli bir şekilde yapabilmelidir.

Hedef Kitleye Ulaşma Çalışmaları Yapmak

E-ticaret iş fikirlerinde herkesin en büyük endişesi hedef kitleye ulaşma ve müşteri çekme işlemlerinde karşılaşılabilecek sorunlardır. Ürün satışı için müşterilerinize ulaşamadığınız zaman gelişmelerden haberiniz olmayacak ve satış yapamayacaksınız.

Hedef kitleye ulaşma çalışmaları yapabilmek için e-ticaret sitesi tasarımınızın, marka adınızın, domain adının ve satışını yaptığınız ürünlerin dikkat çekici olması gerekiyor. E-ticaret sitesini açtıktan sonra hizmetlerinizi doğru reklam adımları ile duyurarak, müşteri sayınızı kontrollü bir şekilde artırmayı başarabilirsiniz.

Sitenizle ilgili seo çalışmaları yaparak Google aramalarında üst sıralarda yer alabilirsiniz. Bu hedef kitleye ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

Satışları Artırıcı Çalışmalar Yapmak

E-ticaret yapmaya başladığınızda, amacınızı sadece siteye ziyaretçe çekmek değil aynı zamanda ziyaretçilere ürün satışı yapabilmektir. Sitenize giriş yapan kişileri, ürün satın alma konusunda ikna edici çalışmalar yapmalısınız. Satışları artırıcı çalışmalar yapmadığınız zaman başarılı iş hayalleriniz boşa çıkabilecektir.

E-ticaret sitesinde yer alacak ürün türleri ve markalarını doğru seçtiğinizde, satış işlemlerinde ödeme ve teslimat seçeneklerini müşteri beklentilerine göre belirlediğinizde satış oranınız artmaya başlayacaktır. E-ticaret stratejilerini öğrendiğinizde hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz.

Burak Beşli

1989 yılında Trabzon doğumlu ve KTÜ Elektronik Haberleşme mezunuyum. Türkiye'de önde gelen bayan giyim markasının E-Ticaret Müdürü olarak görevime devam etmekteyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu