Dijital PazarlamaE-Ticaret

E-Ticaret Siteleri Reklamları

E-Ticaret Reklam Stratejileri

Merhaba bu yazımda sizlere e-ticaret siteleri için reklam modelleri ve verimli reklam yönetiminden bahsetmeye çalışacağım. E-ticaret sitenizi açtığınız gibi satış gelmesi çok zor bir ihtimaldir. Küçük bütçeli olsa da bir reklam çalışması başlatıp markanızı ya da web sitenizi insanlara tanıtmanız gerekmektedir. Bu tanıtımı yapmadan öncede hedef kitlenizi tanımanız ve doğru hedef kitlenize reklam açmanız gerekmektedir.

Etkin hedef kitle yönetimi için rakiplerinizi incelemeniz sizin için faydalı olacaktır. Rakipleriniz instagram hesaplarını inceleyip takipçilerini, gönderilerini beğenen kişileri analiz ederek size en yakın hedef kitleyi oluştura bilirsiniz. Facebook üzerinden de rakiplerinizin reklamlarına göz atarak etkin reklam tasarımı yapabilir ve reklamlarınızı bu doğrultuda oluşturmalısınız.

Bu yazımda sizlere Facebook Business Manager üzerinde basitçe reklam oluşturma ve reklam alt yapısı hazırlama yöntemlerinden bahsedeceğim. FBM üzerinde 11 adet reklam çeşidi ile farklı düzende reklam tipleri oluşturup müşterilerinize reklam göstere bilirsiniz.

E-Ticaret Reklamları

Aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi FBM üzerinden oluşturabileceğiniz reklam modelleri şu şekildedir;

 • Marka bilinirliği
 • Erişim
 • Trafik
 • Etkileşim
 • Uygulama Yüklemeleri
 • Video Görüntülemeleri
 • Potansiyel Müşteri Bulma
 • Mesajlar
 • Dönüşümler
 • Katalog Satışları
 • Mağaza Trafiği
Facebook Business Manager Reklam Seçenekleri
Facebook Business Manager Reklam Seçenekleri

Web sitenize doğru müşteri çekmek ve trafik elde etmek için ilk başta trafik reklamlarını değerlendire bilirsiniz. Bunu yapmadan önce web sitenize Google Analytics kurulu olduğundan emin olun. Google Analytics ile reklamdan gelen ziyaretçileri analiz edebilir ilerleyen zamanlarda daha profesyonel reklamlar oluştura bilirsiniz. Buna paralel olarak Facebook Pixel kurulumunu kesinlikle web sitenize yapmalısınız.

Facebook Pixel Kurulumu

Facebook pixel kurulumu oldukça kolaydır eğer ” Hangi E-Ticaret Alt Yapısı Seçilmeli ” yazımda bahsettiğim yazılımların birine sahip iseniz bu kurulumu saniyeler içerisinde tam entegre bir şekilde yapabilirsiniz. Facebook pixel ile web sitenize gelen kullanıcılara yeniden pazarlama reklamları aktif ederek kendinizi onlara sürekli görünür kılabilirsiniz ve bu sayede marka algınızı yükseltebilirsiniz. Yeniden pazarlama reklamı mantığı şu şekilde işlemektedir,

 • Ziyaretçi web sitenize girer,
 • Ziyaretçi datasını facebook pixel ile yakalarsınız,
 • Farklı metotlar ile istediğiniz gün sınırında müşteriye tekrar reklam gösterirsiniz,
 • Entegreli facebook pixel kullanıyorsanız, ziyaretçinin baktığı ürünleri ona geri göstere bilirsiniz,
 • Entegreli facebook pixel ile sepete eklediği ürünleri onlara özel kurgular ile tekrar sunabilirsiniz

Facebook pixel kurulumu için FBM panelinize girmelisiniz, Olay Yöneticisi ekranı altından Veri Kaynaklarını Bağlayın butonuna tıklamalısınız. Daha sonra açılan ekrandan Web kutucuğunu aşağıdaki gibi işaretlemilisiniz.

Bağla butonuna basarak çıkan ekrandan facebook pixel i seçerek devam edin ve size vereceği kotu web sitenizin header ya da footer bölümüne ekleyin. Tam entegre e-ticaret sitelerinde bu parite daha sağlıklı işlemektedir, kategori görüntülemeleri, sepet ekleme, alışveriş tamamlama gibi pariteler çalışmaktadır. Eğer böyle bir entegre sunan e-ticaret sitesine sahip değilseniz sadece izleme metodunu kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki görselde tam entegre çalışan bir facebook pixeli görebilirsiniz. Her zaman sosyal medya entegrasyonu tam sağlayan alt yapı sağlayıcısını seçmeniz performanslı reklam yönetiminde sizin işinizi kolaylaştıracaktır.

Farklı paritelerde olay aldığını görebilirsiniz. Bu pariteler üzerine özel reklam kurguları gerçekleştirerek farklı modellerde reklam açarak ziyaretçilerinizin karşısına tekrar çıkabilirsiniz.

E-Ticaret Reklam Maliyetleri

E-ticaret reklam maliyetleri tamamen size bağlı olarak yönetilebilen bir süreçtir. Bu aşamada günlük istediğiniz miktarlar ile başlangıç yapabilirsiniz. Hedef kitlenizi tanımak ve ziyaretçilerinizi test etmek için Google Analytics kurulumu ile beraber facebook pixel kurulumu tamamladığınıza emin olun. Daha sonra küçük bir test yapmak için Trafik reklamı oluşturun.

Trafik reklamı oluşturmadan önce yukarıda da bahsettiğim gibi rakiplerinizin verdiği reklam görsellerinden fikir oluşturun önemli olan eyleme çağrı dediğimiz CTA oranı yüksek bir görsel hazırlamaya çalışın. İlgi çekici reklam ve tıklanan reklam her zaman daha az bütçe ile çalışır. Müşteriye kolay bir içerik sunmak ve onu içeri almak her zaman size kazandırır.

Görselde göründüğü gibi Trafik reklamını seçerek devam edelim ve kendimize günlük bir kampanya bütçesi belirleyelim. Bunu toplam bütçe seçerek tarih aralığı girerekte yapabilirsiniz.

Yukarıdaki görselde İnternet Sitesi seçerek reklamdan gelecek olan trafiği internet sitemize yönlendireceğimizi belirtelim.

İşte en önemli yere geldik, hedef kitle seçimi. Analiz ettiğiniz ve hedeflediğiniz hedef kitlenizi bu bölümde en doğru şekilde seçin yapmalısınız. Cinsiyet ve yaş ayrımını kesinlikle yapmalısınız. Demografik hedeflemede ise facebook’ta tanımlı olan bazı pariteleri kullanabilirsiniz.

Bundan sonraki süreçte görsel seçimi gelecektir, bahsettiğim gibi kaliteli ve kullanıcı deneyimi üzerine hazırlanmış bir görsel ile giriş reklamınızı açarak ilk testinizi gerçekleştire bilirsiniz

Türkiye de E-Ticaret Oranları

Ülkemizde e-ticaret daha yeni yeni güvenilir hale gelmiştir. Trendyol ve Hepsiburada’nın verdiği reklamlar ve insanlara en etkin şekilde iletişime geçmesi ile alt yapı daha da güzel hale gelmiştir. Her kesimden her yaştan her kes artık e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş gerçekleştirmektedir.

Ticaret Bakanlığı’nın paylaştığı istatistik ile 2020 yılında e-ticaret’i etkin şekilde kullanan cinsiyetler ve yaş aralığını görebilirsiniz. Kendi hedef kitlenizi bu grafik ile karşılaştırarak doğru demografik hedeflere ulaşabilirsiniz.

Reklamlarınızı asla yüksek bütçe ile yönetmeyin, reklam vermeye yeni başladıysanız küçük bütçeler ile aldığınız dönüşümlere göre bütçe arttırmaya gidin.

Burak Beşli

1989 yılında Trabzon doğumlu ve KTÜ Elektronik Haberleşme mezunuyum. Türkiye'de önde gelen bayan giyim markasının E-Ticaret Müdürü olarak görevime devam etmekteyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu