E-İhracat

E-İhracat Kanalları

E-ihracat kanalları yazımda kısaca e-ihracatın faydaları ve prensiplerinden bahsetmeye çalışacağım. Eğer ticaret yapıyorsanız ve bulunduğunuz ilçede bir iş yeri açmışsanız ürün satacağınız müşteri sayısı ve kitlesi oldukça kısıtlı ve dar olacaktır. Ancak size uygun e-ihracat kanalları ile elektronik bir ticarete yeltenmişseniz tüm dünya sizin pazarınız olacak ve sınırsız bir kitle potansiyel müşteriniz haline gelecek.

E-ihracat, özellikle son yıllarda müşteri kitlesinin hızla genişlemesi sonucunda ülkemizde ve dünyada en modern ticaret şekillerinden biri haline gelmiştir. Teknolojinin gelişmesi, nakliye maliyetlerini düşürme çabaları, müşterileri korumak için tasarlanan yasalar ve diğer faydaların bir sonucu olarak, e-ihracat kavramı artık giderek daha fazla kurulmaktadır.

E-İhracat Nedir?

E-ihracat nedir sorusu özetle şöyle; Doğrudan üreticiden satın alınabilen ve doğrudan tüketiciye ulaştırılabilen ürünler, zaman ve maliyet israfını minimuma indiriyor, dünya çapında satışları artırıyor ve her kategoride binlerce farklı seçenek sunuyor, e-ihracatı uzun yıllar gündemde tutacak gibi görünüyor.

Dünya ticaret faaliyetleri içinde önemi her geçen gün artan elektronik ticaret satışa sunulan ürünlerin hem yerel mecrada hem de uluslararası mecrada satılmasına olanak tanıyor. Günümüzde etkili olan pek çok e-ticaret kanalı ile e-ihracat yapmak isteyenlere sınırsız imkanlar tanıyan e-ticaret günümüzün ekonomi dünyasına şekil veriyor.

E-Ticaret Kanalı Seçmek

Dijitalleşmenin desteğiyle devletler şehir, dünya devlet oluyor. Bunu bir bakış açısıyla ele almamız gerekirse, bugün dünya ülkeleri hem kültürel hem de tüketim alışkanlıkları açısından birçok konuda giderek daha fazla iç içe ve yakınlaşıyor. Kendinize ve satacağınız ürünlere uygun e ticaret kanalı seçmek de son derece önemlidir. Seçilecek olan e-ticaret kanallarının garanti koşulları, karlılık analizi ve satış sözleşmeleri hassasiyetle incelenmeli ve doğru kanal kullanılmalıdır.

E-Ticaretin Anlamı Nedir?

Ülkeler ve devletler arasında bulunan sınırlar hızla yok oluyor ve özellikle ticaret sahasında sınır tanınmıyor. Bu durumda daha da ön plana çıkan ve değeri artan e-ticaret kanallarıyla iş hacminizi daha da artırmak son derece mümkün.

Küreselleşen ve küreselleştikçe de küçülen dünyada ticaret artık büyük oranda internet üzerinden yapılıyor. E-ihracatın kültürler arası yakınlaşmasına rağmen, “Küresel düşün, yerel hareket et!” Burada da mantık açıktır. E-ticaret hacmi tüm dünyada hızla artıyor. Bugün 2 trilyon doları aşan pazar hacmi, sadece iki yıl içinde neredeyse P oranında artacak.

Türkiye’de faaliyet gösteren bir web sitesinin İstanbul’dan veya başka bir şehirden Kars, Konya veya Ankara’ya ürün göndermesi gibi, ETGB sayesinde Almanya’ya ya da Yunanistan’a da göndermek artık çok kolay. Geleneksel ihracat yönteminde firmalar öncelikle ilgili pazarlarla iş birliği yapabilecekleri ve iş birliği yapabilecekleri distribütörler veya firmalar bulmalı ve araştırmalıdır.

E-İhracatın Faydaları Nelerdir?

E-ihracat, son yıllarda çeşitli e-ticaret kanalları ile ekonominin ve ticaretin en önemli trendlerden biri haline geldi. E-ticaret konusunda son yıllarda geliştirilen ve yenilenen ticaret anlayışları ve ticaret kanunları da hem satıcıları hem de alıcıları koruma altına alıyor. Dolayısı ile devlet tarafından verilen teşvikler ve desteklerle elektronik ticaret çok daha güvenli hale geldi. Her şeyden önce döviz kazanmak hem devlete hem de şirkete tüm faydaları sağlar.

Bu durumda e-ihracatın sağladığı faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Yatırım maliyetleri geleneksel ihracata göre çok düşüktür çünkü bir işyeri açmak zorunda kalmazsınız.
 • Bankalar tarafından verilmesi gereken ticaret garantilerine gerek kalmayan e-ticarette prosedürler daha basit ve kolay olmaktadır.
 • Riskin çok daha aza indiği elektronik ticaret sahasında, daha fazla çalışana, daha lüks işyerlerine, ağır kiralara ve sigorta masraflarına gerek kalmaz.
 • Hedef kitleye ve doğru pazara ulaşmak bu sayede iş hacmini daha da artırmak çok daha kolaydır.
 • Ekonomik dalgalanmalar ve küresel ekonomik sorunlar e-ticaret erbabını çok fazla etkilemez.
 • Küresel anlamda yaşanan döviz kur farkları avantajlı hale gelir ve ticaretin değeri artar.

Hedef pazar dünyadaki herhangi bir ülke olabilir ve bu sayede sınırları aşan bir müşteri potansiyeline sahip olursunuz.

E-İhracat Avantajları

E-ihracat günümüzde popüler bir ticaret türüdür. Elektronik ticaret seçeneği zaman ve mekan kavramından uzak olduğu için günün her saatinde satış yapabilir ve dünyanın her yerinde bulunan potansiyel müşterilere ulaşabilirsiniz. Burada önemli olan ürün tanıtımının doğru ve yerinde yapılması ve doğru e-ticaret kanallarının seçilmesi olacaktır.

Makro ve mikro ekonomilerin her bir ayrıntısını içinde barındıran e-ticaret tüm dünyada ortak olan kural ve kaidelerle işletilir. Ürünlerin internet ortamında tanıtılması, ürünlerin her türlü fotoğraf ve videolarının yayınlanabilmesi, müşterilerin ürün yorumları yapabilmesi açısından daha şeffaf bir satış platformu olan e-ticaret daha fazla önem kazanmaktadır.

Neden E-İhracat Yapılmalı?

E-ihracat, doğru ürünler doğru pazara sunulabilirse çok karlı bir iş türüdür. Bu, hedef grup ve pazarın uygun bir analizini gerektirir.

E-ihracat yapmak için sayılabilecek sebepler arasında şunları söyleyebiliriz;

 • E-ticaret hem iç piyasada hem de dış piyasada etkili olmayı sağlayan geniş kapsamlı bir ticaret türüdür.
 • Daha şeffaf bir rekabet ortamı sunarak daha etkili bir ticaret sağlar.
 • Firmalar için iyi bir prestij ve itibar kaynağıdır ve güvenirliliği artırır.
 • Klasik ticarete göre daha esnek ve şeffaftır ve kolay bir süreçtir.
 • Farklı ülkeler arasında ikili ticaret anlaşmaları yapmak ve sınır ötesi pazarlama imkânları sunar.

Bu sebeplerle yapabileceğiniz ve yapmayı düşüneceğiniz e-ticaret ile ticaret kuralları daha açık ve uygulaması daha kolaydır. Ayrıca söz konusu olan marka tescil belgesi gerekli değildir.

E-İhracat Kanalları Nelerdir?

E-ihracat başlatmak için bazı platformları kullanabilirsiniz. Sahip olduğunuz benzersiz ürünlerle sınır ötesi pazarlara açılmanın en kolay yolu, uluslararası satışa olanak sağlayan e-ihracat platformlarıdır. Bu platformlar, yurtdışındaki bireysel müşterilere satış yapma imkanı sağlamaktadır. Bu anlamda geleneksel ihracattan farklı olarak e-ihracat, bir firmadan tek bir müşteriye satış yapmanın en uygun yoludur. Dijital dünyanın faydaları e-ihracatın önündeki engelleri de kaldırıyor.

Global pazarlarda satış için yaygın olarak kullanılan platformlar arasında şunlar sayılabilir;

 • Amazon e-ticaret platformu
 • eBay e-ticaret platformu
 • Etsy e-ticaret platformu
 • Ali baba e-ticaret platformu
 • Uluslararası Aliexpress e-ticaret platformu

Bunların haricinde daha çok Türkiye’de etkili olan ve sıklıkla kullanılan e-ticaret kanalları da bulunmaktadır.

E-Ticaret Kanallarını Faydaları

Geniş ve kullanışlı alt yapıları ve potansiyelleri ile çok daha fazla müşteriyi ayağınıza getiren e-ticaret kanalları ticari etkinliklerinizin artırılmasında oldukça önemlidir. E-Ticaret kanalları ile ticaret yaptığınızda ekstra reklam ücreti ödemek zorunda kalmazsınız, kanal zaten sürekli ve düzenli reklamlarını yapmaktadır.

Google tarafından sağlanan akıllı süzgeç sayesinde müşterilerin aradığı ürünler ve isteklerine göre sizin ürünlerinizin daha sıklıkla müşteriler tarafından görüntülenmesi sağlanır. E-ticaret kanalları hem ulusal hem de uluslararası piyasada etkinlikleri ile öne çıkarken sizin de ürünlerinizin tüm dünyada tanıtılmasını sağlarlar.

E-İhracat Kargo İşlemleri Nasıl Yapılır?

E-ihracat nedir diye sorduktan sonra, e-ihracat için en önemli başlıklar arasında yer alan bir diğer konu da e-ticaret anlaşmaları ve kargo seçenekleridir. Bu tür gönderiler gümrük müşavirliği hizmetine tabi olmayıp ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı) sahibi e-ihracat kargo şirketleri tarafından gönderilmektedir. E-ihracat kargo işlemleri e-ihracat kargo firmaları tarafından yapılmaktadır. Eşyanın taşınmasında genel gümrük beyannamesi hükümleri uygulanır.

Türkiye’ye hizmet veren e-kargo ihracat firmalar arasında, DHL, FedEx, TNT, MNG Kargo, PTT gibi şirketler ve hızlı kargo ve garantili kargo gibi seçenekler de bulunuyor. E-ihracat için lisanslı bir nakliye firması ile nihai ve satış odaklı ihracat gönderilebilir. Teşhir amaçlı gibi farklı bir rejim gerektiren gönderiler e-ihracat kapsamı dışındadır.

Burak Beşli

1989 yılında Trabzon doğumlu ve KTÜ Elektronik Haberleşme mezunuyum. Türkiye'de önde gelen bayan giyim markasının E-Ticaret Müdürü olarak görevime devam etmekteyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu