SEO

SEO Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Günümüz itibariyle internet dünyasında gözde bir site olabilmek için SEO çalışmalarına ihtiyaç vardır. SEO, Search engine optimization İngilizce bir kelimedir ve arama motoru kategorisinde yapılan optimizasyonu tarif etmektedir. Türkçe anlamı ‘arama motoru optimizasyonu’ olan SEO, sitelerin müşteri kitlesine ulaşabilmesi için yapılan çalışmaların bütününe verilen isimdir.

Google, siteler için yeni bir kriter belirleyerek site içerik kalitesini artırmayı hedeflemiştir. Kopya içerikli siteleri sıralamadan çıkaran Google ağır yaptırımlarla özgün içerik çalışmalarına önem vermiştir.

SEO sektörü ise Google’nin özgün içerikli siteleri üst sıralara çıkarmaya başlaması ile birlikte ortaya çıkmıştır. Günümüz itibariyle bütün sektörlerde ‘arama motorunda ilk sırada yer alan’ siteler daha fazla tıklanıyor ve daha fazla ürün satışı gerçekleştiriyor.

İç SEO Nedir?

Site içerisinde bileşenlerin Seo çalışmaları ile uyumlu olup olmadığını analiz etmek iç seo çalışmalarının kategorisinde yer alır. Kısacası iç seo, sitenin Google arama motorunun kriterlerine uyup uymadığını test etmek ve gerekli düzenlemeleri yapmaktır.

Bu bileşenlerin tek tek incelenmesi ve sitenin yeniden yapılandırılması, arama motoruyla uyumlu hale gelmesinde önemli rol oynamaktadır.

Dış Seo Nedir?

Arama motoru kapsamında sitenin kalitesinin artırılması ve diğer siteler tarafından ‘kaliteli bir site’ imajının oluşturulması dış seo çalışmasının kapsamı alanındadır.

Siteye olan yönlendirme işleminin güvenli ve aynı zamanda popüler sitelerden yapılması, sitenin yıldızını parlatır ve marka haline gelmesinde etkili olur. Markalaşmak isteyen siteler için dış seo çalışması en önemli unsurdur. İç seo ile sitenin kalitesi artırılır, dış seo çalışması ile müşteri kitlesinin gözdesi haline getirilir.

Seo Hizmeti Nedir?

Seo uzmanları tarafından gerçekleştirilen çalışmaların tümü seo hizmeti olarak isimlendirilir. Kısa sürede sitenin arama motorunda üst sıralara çıkmasında etkili olan seo hizmetinde en önemli konu uzman kişilerle çalışmaktır. Profesyonel ekip anlayışının yanı sıra deneyim ve tecrübe bu konuda önemlidir.

Profesyonel bir ekip, bir sitenin ihtiyacı olan seo çalışmasını en iyi şekilde gerçekleştiriyor. Sitenin eksiklerinin tespit edilmesi, içeriğin özgünleştirilmesi, popüler siteler aracılığı ile yönlendirme yapılması ve sosyal medya çalışması, bu kategoride verilen hizmetlerden bazılarıdır.

SEO Katma Değerli ve SEO'yu Tamamlayan Diğer Çalışmalar
SEO Katma Değerli ve SEO’yu Tamamlayan Diğer Çalışmalar

Seo Çalışmasının Önemi Nedir?

Bir sitenin popüler olabilmesi için öncelikle hedef kitleye ulaşması gerekir. Hedef kitleye ulaşamayan sitenin hiçbir fonksiyonu yoktur. Seo’nun önemi bu kategoride ortaya çıkmaktadır.

1- Sitenin özgünleştirilmesi,

2- Tıklama sayısının artırılması,

3- Backlink çalışması,

4- Sosyal medya yönlendirmeleri,

5- İç ve dış seo çalışmaları siteyi daha popüler hale getirecektir.

Arama motorunda site kısa sürede üst sıralara tırmanmaya başlayacak ve sektöründe tanınan bir adres haline gelecektir.

Popülerliğin ve markalaşmanın ilk önemli adımı işin uzmanı olan kişilerle çalışmaktır. Yeteri kadar uzman olmayan kişiler zaman kaybına neden olur. Google arama motoru konusunda çözüm odaklı hareket eden firmalar kısa sürede sitenin popüler olmasında etkili rol oynar.

Seo Teklifi Nedir? Neye Göre Belirlenir?

Bu kategoride teklif işlemleri belli kriterlere göre belirlenmektedir. İlk aşamada sitenin trafiği, özellikleri, seo geçmişi ve benzeri özellikleri incelenir ve sitenin kritiği ortaya çıkarılır. Müşteri kitlesinin siteyi ne kadar tercih ettiği, geri dönüş yüzdesinin kaç olduğu ve benzeri konular uzmanlar tarafından belirlenir ve programın ana teması ortaya çıkarılır. Kısacası sitenin ihtiyacı olan çalışmaların listesi çıkarılır ve fiyat bu listeye göre belirlenir. Teklifler bu listeye göre değerlendirilir.

Seo’da Anahtar Kelimenin Önemi Nedir?

Özgün içerik, seonun en önemli konusudur. Sitenin arama motoru kriterlerine uygun şekilde dizayn edilmesinin ardından anahtar kelime odaklı özgün makale işlemine geçilir.

Özgün makalelere eklenen anahtar kelimelerin belirlenmesi oldukça kolaydır. Seo ile ilgili bazı siteler anahtar kelimelerin tıklama sayısını vermektedir. Bu sayılara göre ‘sektöre özel en çok tıklanan anahtar kelime’ belirlenir.

Google arama motoruna sektörle ilgili aramalarda en üst sırada çıkan anahtar kelimeler en çok tıklanan kelimelerdir.

Doğal olarak müşteri bu anahtar kelimeyi tıklayarak arama yapacaktır ve ilk sırada çıkan siteye girecektir. Seo çalışmasında en çok aranan anahtar kelimenin kullanıldığı makaleler Google arama robotlarının dikkatini çekecektir ve anahtar kelime aramasında site üst sırada çıkacaktır. Kısacası anahtar kelimeler siteyi müşteri ile buluşturan önemli bir konudur.

SEO Uyumlu Makale Nedir?

Makale yazımı bu kategoride önemlidir ve Google arama kurallarına göre yazıldığı takdirde kısa sürede siteyi üst sıralara çıkaracaktır. En çok aranan anahtar kelimeler H1 ana başlıkta geçecek şekilde kullanılır.

H2, H3 alt başlıklarda da anahtar kelimenin türevleri olmalıdır. Anahtar kelimeler 100 kelimede 1 veya 50 kelimede bir kullanılmalıdır. Ek almamalıdır ve anlam bütünlüğünü bozmamalıdır. Anahtar kelimeler bolt şeklinde yani kalın şekilde yazılır. Başlıklar ise H1,H2, H3 dizimi uygun şekilde yazılmalıdır.

Google arama robotları her aramada milyonlarca siteyi saniyeler içinde tarar ve arama kriterlerine uygun özgün makale içeriğine sahip siteleri ekrana yansıtır. Anahtar kelime belirleme ve kelimenin makalede kullanımı sitenin müşteri ile buluşmasını sağlar.

Seo Çalışmalarında Tıklama Neden Önemlidir?

Popüler bir sitenin profesyonel tasarım özelliğine sahip olması önemlidir. Bunun yanı sıra özgün içerikli olması da oldukça önemli bir konudur. Diğer yandan müşterinin tercih etmesi ve sitenin tıklama sayısının artması da Google’ının gözünden kaçmaz ve sitenin arama motorunda yükselmesine neden olur. Satın alma işleminin artması durumunda Google siteyi zirveye taşır ve siteyi ‘en özgün, en popüler’ site olarak lanse eder. Bu şekilde site müşteri sayısını katlamaya başlar.

SEO Hizmetinin Süresi Ne Kadardır?

Seo çalışması bir seferlik bir çalışma değildir. Bu kategoride bütün firmalar yarış halindedir ve bu hizmeti sürekli bir şekilde devam ettiren firmalar her zaman sitenin üst sıralarında yer almaktadır. Sitenin popülerliğinin artırılması ve bu popülerliğin sürekliliği başarıyı beraberinde getirecektir. Düzenli içerik yükleme işlemi, Google kriterlerini güncel bir şekilde takip edilmesi ve tatbik edilmesi siteyi her zaman üst sıralarda tutacaktır.

Sitenin bir sefere mahsus olmak üzere içeriğinin güncellenmesi ve seo çalışmalarına tabi tutulması kısa bir yükselişe neden olur. Yükselişin sürekliliği için seo çalışmalarının sürekli olması gerekir.

Seo Uyumlu Site Nedir?

Sitenin seo tabanlı olmaması durumunda Google arama motorunun belirlediği kriterler dışında kalmasına neden olur. Seo tabanlı olmayan siteler kısa sürede görünürlüğünü kaybeder ve sıralamada yer almaz. Bu sebeple iç seo çalışması ile birlikte uyumlu site çalışmaları da önem arz eder. Google kriterlerine uygun siteler kısa sürede sektörel anlamda ilk sıralara yükselmektedir.

Seo Uzmanı Nedir?

Sitelerin Google arama motorunda üst sıralara çıkması konusunda deneyimli kişilere verilen isimdir. İçerik üretimi, anahtar kelime, H1, H2 başlık çalışmaları, backlink çalışmaları ve sosyal medya çalışmaları konusunda uzman olan kişilerdir. Kısa sürede sitenin popülerliğini artıran seo uzmanları sitenin ihtiyacı olan çalışmaları kolaylıkla belirler.

Ayrıca sitenin konumunu ve sitenin hitap ettiği müşteri kitlesinin kriterlerini de yine bu uzmanlar belirler. Google arama motorunun prensiplerini iyi bilen uzman seocular, bu kategorideki güncellemeleri yakından takip ederler. Spam oluşumu ve benzeri bütün konularda siteni ihtiyacı olan çözüm seçenekleri bu konuda uzman olan kişiler tarafından takip edilmektedir.

Burak Beşli

1989 yılında Trabzon doğumlu ve KTÜ Elektronik Haberleşme mezunuyum. Türkiye'de önde gelen bayan giyim markasının E-Ticaret Müdürü olarak görevime devam etmekteyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu