Dijital PazarlamaE-Ticaret

Growth Hacking Nedir?

Growth Hacking Bileşenleri

Growth Hacking Nedir başlıklı yazımda sizlere bu iş modeli hakkında kısaca bilgi vermek istedim. Kurulan şirket sayısı her geçen gün artıyor. Bu şirketlerin popüler hale gelmesi için yapması gereken birçok işlem bulunuyor. Dijital pazarlama alanında isim yapmış olan şirketler daha çok müşteriye ulaşabiliyor.

Growth Hacking Ne İşe Yarar?

Yeni bir proje oluşturmanın birçok aşaması bulunuyor. Bu aşamaların başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekiyor. Aksi halde proje başarıya ulaşmıyor. Ancak bazen projede ciddi sorunlar oluşabiliyor. Growth hacking bu aşamada devreye giriyor. Growth hacking hızlı ve verimli büyümeyi sağlayan sistem olarak adlandırılıyor.

Growth hacking teriminin mazisi çok eskilere dayanmıyor. Bu terim ilk defa 2010 yılında kullanılıyor. Growth hacking kelimesi Türkçe’ ye tam olarak çevrilemiyor.

Growth hacking sürecinde yeni müşteriler bulunabiliyor.

Growth Hacking Faydaları

Growth hacking sisteminin birçok faydası bulunuyor. Growth hacking süreci e ticaret sürecinde başarılı bir şekilde kullanılıyor. Growth hacking sistemi yalnızca yeni müşteriler bulmaya yardımcı olmuyor. Şirketlerin başarılı olmasında bir araç olarak görülüyor.

Şirketlerin satış oranlarını artırması için dijital ortamda da kendisini göstermesi gerekiyor. Aksi halde tam büyüme gerçekleşmiyor. Growth hacking sisteminin şirket için yararları:

  • Şirketin yeni projeler geliştirmesine yardımcı oluyor.
  • Şirketin ihtiyaçlarının belirlenmesini sağlıyor.
  • Şirkete büyüme fırsatı sunuyor.

Growth hacking kullanan şirketler bu işlemin sonucundan memnun kalıyor.

Growth Hacking Neden Kullanılır?

Growth hacking son zamanlarda popüler hale geliyor. Bu sistem yalnızca ülkemizde değil dünyanın diğer ülkelerinde de kullanılıyor. Dünya çapındaki şirketlerin çoğu Growth hacking altyapısını kullanıyor. Bu şirketlerin gelişimi Growth hacking sayesinde çok daha sağlam hale geliyor.

Growth hacking sistemi ortada bulunan sorunun çözümüne odaklanıyor. Ancak bunu yaparken geleneksel yöntemi kullanmıyor. Growth hacking yöntemi daha özgün fikirlerle sorunu çözmeye yardımcı oluyor.

Alanında bir numara olmak isteyen şirketlerin Growth hacking kullanması öneriliyor.

Growth Hacking Örnek İş Modeli
Growth Hacking Örnek İş Modeli

Growth Hacking Gerekli Midir?

Growth hacking sisteminin ihtiyaç olup olmadığı pek çok kişi tarafından tartışılıyor. Growth hacking sisteminin gerekli olup olmadığının kesin bir cevabı bulunmuyor. Çünkü bu sistemin gerekli olup olmadığına şirketlerin kendisi karar veriyor.

Alanında uzman olmak isteyen şirketler Growth hackingi bir ihtiyaç olarak görüyor. Bu şirketler gerekli yatırımı Growth hacking alanına yapıyor. Yapılan yatırımın sonucu genelde çok başarılı oluyor.

Ancak ulusal veya küresel bir firma haline gelmek istemeyen şirketler için Growth hacking bir gereklilik olarak görülmüyor. Bu şirketler tam zamanlı büyümeyi gerçekleştiremiyor.

Growth Hacking Şirketlere Nasıl Bir Katkı Sağlar?

Growth hacking ile ilgili yapılan araştırmaların sayısı artıyor. İnsanlar Growth hacking hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyor. Dünya düzeni devamlı değişiyor. Artık birçok veri sanal dünyaya aktarılıyor. İnsanların alışkanlıkları sanal dünyaya göre belirleniyor.

Değişen dünya düzeninde şirketlerin de değişmesi gerekiyor. Bu değişim olmazsa şirketler siliniyor. Growth hacking sistemi, şirketlerin değişen dünya düzenine ayak uydurmasına yardımcı oluyor.

Growth hacking sayesinde değişime ayak uyduran şirketler başarılı oluyor. Growth hacking, şirketlerin devamlılığını sağlıyor.

Growth Hacking Yöntemleri Nelerdir?

Growth hacking yönteminin belli başlı disiplinleri bulunuyor. Sitem, bu disiplinlere bağlı kalarak işlem gerçekleştiriyor. Growth hacking dijital pazarlama alanında farklı yöntemler uyguluyor. Uygulanan yöntemin içeriğine şirketin yapısı ve hedefleri karar veriyor.

Growth hacking sisteminde yöntemlerin uygulanması için bazı verilere ihtiyaç duyuluyor. Bu verilerin doğru bir şekilde tanımlanması gerekiyor. Growth hacking yöntemleri şu şekilde:

  • Edinme
  • Etkileşim
  • Bağlılık
  • Tavsiye edilme
  • Gelir

Growth hacking yöntemleri doğru bir şekilde uygulanırsa şirketin başarısız olması için hiçbir neden görülmüyor.

Growth Hacking Nasıl Çalışır?

Growth hacking sisteminin doğru çalışabilmesi için bir plana ihtiyaç duyuluyor. Bu plan aşamasının verimli bir şekilde geçirilmesi, Growth hackingin başarılı olmasında en büyük etkenlerden biri olarak görülüyor. Growth hacking sistemine ilk olarak veri analizi ile başlanıyor.

Veri analizi aşamasında büyüme ile ilgili sorunların belirlenmesi ile uğraşılıyor. Bu aşamada belirlenen sorunların üzerinden geçiliyor. Büyümenin neden başarısız olduğuna cevap bu aşamada veriliyor.

İkinci aşama ise teknik bilgi olarak adlandırılıyor. Bu aşamada başarısız olan projelerin yerine başarılı olabilecek projeler belirleniyor. Son aşama olan kreatif düşünmede ise planlanan projelerin uygulama basamağına geçiliyor.

Growth Hacking Çalışma Öyküsü
Growth Hacking Çalışma Öyküsü

En İyi Growth Hacking Örnekleri

Günümüzdeki markaların çoğu Growth hacking kullanıyor. Bu sayede büyüyen pek çok marka bulunuyor. Bu markalar Growth hackinge önem verdiği için dünya çapındaki markalar arasında yer bulabiliyor. Growth hacking sisteminin önemi bu markalar sayesinde daha iyi anlaşılabiliyor.

Paypal, Dropbox, Twitter gibi şirketler Growth hacking kullanıyor. Bu şirketlerin Growth hacking kullanması ile ulaştığı insan sayısı kısa sürede iki katına çıkıyor. Bu sayede şirketler hem etkileşim hem de para kazanıyor.

Growth hacking kullanan şirketler kendi alanında özgün fikirler yaratıyor. Bu sayede rakiplerinin önüne geçmek daha kolay hale geliyor.

Growth Hacking İçin Kimden Yardım Alınır?

Growth hacking sistemi alanında kendini geliştirmiş birçok kişi bulunuyor. Bu kişiler, şirketlerin müşteri kazanmasına yardımcı oluyor. Bu kişiler kazanılan müşterilerin devamlı elde tutulmasına da yardımcı oluyor. Growth hacking isteyen firmaların bu kişilere ulaşması gerekiyor.

Growth hacking yapan kişilere Growth hacker adı veriliyor. Growth hackerler pazarlama ve teknoloji alanında kendilerini son derece geliştirmiş oluyor. Bundan dolayı birçok şirkete yardımcı olabiliyor.

Growth hacker terimi Türkçe’ ye büyüme korsanı olarak geçiyor. Growth hacker olabilmek için belli başlı bir birikim gerekiyor.

Growth Hacking Stratejileri

Growth hacking stratejilerini doğru uygulamak büyük önem arz ediyor. Growth hacking stratejileri genel olarak 3 başlık altında inceleniyor. Bunlar içerik pazarlama, ürün pazarlama ve reklamcılık olarak açıklanıyor. Şirketlerin ürünlerini daha fazla kitleye ulaştırması için stratejileri doğru bir şekilde uygulaması gerekiyor.

Growth hacking stratejileri için sıklıkla sosyal medyadan yardım alınıyor. Sosyal medya artık reklamcılığın zirvesi olarak görülüyor. Growth hacking sistemi, sosyal medya sayesinde daha fazla alıcıya ulaşabiliyor.

Growth hacking stratejileri her zaman kendisini geliştiriyor. Çünkü bu sistemde değişim ana ilke olarak görülüyor.

Growth Hacking Geleceği

Growth hacking sisteminin gelecekte ne olacağı birçok kişi tarafından merak ediliyor. Bazı kişiler bu sistemin gelecekte kullanılmayacağını iddia ediyor. Ancak Growth hacking sistemi günden güne kendisini geliştiriyor. Growth hacking kullanan kuruluşların sayısı her geçen gün artıyor.

Growth hackingin bu kadar hayatın içerisine girmesi gelecekte daha fazla kullanılacağı anlamına geliyor. Bu sistemin popüler hale gelmesi de gelecekte daha fazla kullanılacağını gösteriyor.

Growth hackingin sürdürülebilir bir sistem olması geleceğinin parlak olmasını sağlıyor.

Growth Hacking Kullanan Firmalar

Günümüzde teknoloji her geçen gün gelişiyor. Gelişen teknoloji ile birlikte birçok kolaylık baş gösteriyor. İnsanlar teknolojinin kolaylığından faydalanmak istiyor. Ancak bunun yanında teknoloji bazı dev firmaların sonunu getiriyor. Çünkü bu dev firmalar gelişen teknolojiye ayak uydurmuyor.

Growth hacking kullanan firmalar, pek çok avantajdan yararlanma fırsatı buluyor. Growth hacking sayesinde dünyanın farklı ülkelerine dahi ulaşılabiliyor. Hotmail, Scorp, Instagram gibi firmaların çoğu Growth hacking kullanıyor.

Growth hacking kullanan firmalar rakipsiz hale gelebiliyor. Firmaların bu avantajı kaçırmaması gerekiyor.

Burak Beşli

1989 yılında Trabzon doğumlu ve KTÜ Elektronik Haberleşme mezunuyum. Türkiye'de önde gelen bayan giyim markasının E-Ticaret Müdürü olarak görevime devam etmekteyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu