E-Ticaret

E-Ticaret Uzmanı Ne İş Yapar?

E-ticaret Uzmanı Nedir

Ideasoft E-Ticaret Sistemleri

E-Ticaret uzmanı iş kolunu bu yazımda sizlere basitçe anlatmaya çalışacağım. Teknoloji çok farklı şekillerde gelişiyor. Teknolojinin gelişmesi insanların alışkanlıklarını da değiştiriyor. Bu alışkanlıklara bağlı olarak e ticaret uzmanlığı popülerlik kazanıyor.

E-ticaret Uzmanı Günde Kaç Saat Çalışır?

E-ticaretin ne olduğu ile ilgili sorulan sorular artıyor. E-ticaretin kapsamı ve içeriği birçok kişi tarafından merak ediliyor. E ticaret son zamanlarda popüler hale geliyor. Son 5 yıllık sürece bakıldığında e ticaret oranının üç kata yakın arttığı görülüyor. E ticaretin artmış olması, e-ticaret uzmanı ile ilgili sorulan soruları artırıyor. E-ticaret uzmanlarının günde kaç saat çalıştığı da sorulan sorular arasında yer alıyor. Ancak bu soruya doğrudan cevap verilemiyor. E ticaret uzmanının çalışma saatine bağlı olduğu kurum karar veriyor.

E Ticaret Uzmanı Avantaj Sağlar Mı?

E ticaret sektörü birçok kişi kişinin para kazandığı bir sektör haline geliyor. Bu sektörde bulunan kişilerin çoğu hayatlarından memnun olduğunu dile getiriyor. E ticaret uzmanları, şirketleri için yararlı olmaya çalışıyor. Eğer e ticaret uzmanı işinde başarılı olursa, firma daha yetkin hale gelebiliyor.

E-ticaret uzmanları rakip firmaların yaptığı çalışmaları inceliyor. Kendi firması ile daha iyisini geliştirerek firmasına avantaj sağlamaya çalışıyor. Bundan dolayı e ticaret uzmanlarının hayatın her alanından haberdar olması gerekiyor.

Ideasoft E-Ticaret Sistemleri

E Ticaret Uzmanı Gerekli Midir?

E ticaret yalnızca ülkemizde değil dünyanın çoğu ülkesinde kullanılıyor. Dünyanın birçok yerinde kullanılan e ticareti dikkatli bir şekilde kullanmak gerekiyor. Aksi halde birçok sorun görülebiliyor. E ticaretin zararlı olmaması için alıcının ve satıcının uyması gereken kurallar bulunuyor.

E ticaret kurallarını denetleyen bazı personeller bulunuyor. E ticaret uzmanları, alt kadronun çalışma biçimini denetleyerek işlerin yürütülmesini sağlar. Bundan dolayı e ticaret uzmanlarına her yerde ihtiyaç duyuluyor.

E ticaret uzmanları ciddi işler yürütüyor. Yürütülen işler başarılı bir şekilde tamamlandığında şirket daha fazla para kazanıyor. Bundan dolayı e ticaret uzmanlarına gereklilik duyuluyor.

E Ticaret Uzmanı Olmazsa Yaşanacak Problemler

E ticaret uzmanının şirket için birçok yararı bulunuyor. E ticaret uzmanı şirketin kalkınmasında büyük rol oynuyor. Yaptığı pazarlamalar ve satış planları sayesinde e ticaret hacmi büyüyor. Ancak e ticaret uzmanı olmazsa bazı sorunlar yaşanabiliyor. Firma sahipleri bu sorunlarla karşılaşmak istemiyor.

Sorun istemeyen firma sahipleri alanında yetkin olan e ticaret uzmanları ile çalışıyor. E ticaret uzmanının bulunmaması halinde oluşacak problemlerden bazıları:

  • E ticaret hacmi büyümez.
  • E ticaret alanında çalışan personel denetlenemez.
  • E ticaret alanında satılan ürünün incelemesi yapılamaz

E ticaret uzmanının meslek bilgisi tecrübesine göre değişebiliyor.

E-Ticaret Uzmanı Nedir

E Ticaret Uzmanı Kimdir?
Son zamanlarda yeni sektörler doğuyor. Bu sektörlerde çalışacak kalifiyeli elemanlara ihtiyaç duyuluyor. Bu elemanlar arasında e ticaret uzmanı da yer alıyor. E ticaret uzmanlarına, e ticaret sektöründe ihtiyaç duyuluyor. E ticaretin olduğu her yerde e ticaret uzmanları yer alıyor.
Stokların kontrolünü sağlayan, servis ve ürünleri denetleyen ve markayı geliştiren kişilere e ticaret uzmanı adı veriliyor. E-ticaret uzmanlarının yaptığı işler kurumdan kuruma değişiyor. Kurumların standardı ve beklentisi, e ticaret uzmanının çalışma alanını belirliyor.

Herkes E Ticaret Uzmanı Olabilir Mi?

E-ticaret uzmanının birçok görevi bulunuyor. Bu görevlerin doğru bir şekilde tamamlanması gerekiyor. Aksi halde e ticaret zarar görebiliyor. Herkes e ticaret uzmanı olamıyor E ticaret uzmanı olabilmek için emek harcamak gerekiyor. Bu emek bazen uzun zaman sürebiliyor.

E ticaret uzmanlığı basit gibi görünüyor. Ancak bu meslek bazı fedakarlıklar gerektirebiliyor. Zaman, aile ve zevkler bu meslek için feda edilebiliyor. Birçok kişi işin bu detayını bilmiyor. Sabırlı olmayan bireyler de e ticaret uzmanı olamıyor. Ancak sabır, e ticaretin bel kemiği olarak görülüyor.

E Ticaret Uzmanının Görevleri

Mesleğine saygısı olan ve daha üst rütbelere çıkmak isteyen kişiler görev ve sorumluluklarını büyük bir özenle yerine getiriyor. Görev ve sorumlulukları bağlı olunan şirket belirliyor. Ancak e ticaret uzmanları, görevleri ne olursa olsun üstesinden gelmeye çalışıyor.

E-ticaret uzmanları arama motorlarında aranan kelimelerin optimizasyonunu gerçekleştiriyor. Bu sayede müşterilere uygun ürünler daha kolay sunulabiliyor. E ticaret uzmanları aynı zamanda pazarlama ile uğraşıyor.

Çevrimiçi pazarlama stratejilerini öğrenen e ticaret uzmanları pazarlama departmanını daha kolay yönetebiliyor. Pazarlama departmanı, e ticaretin kalbi olarak görülüyor.

Nasıl E Ticaret Uzmanı Olunur?

Son zamanlarda gençlerin büyük bir çoğunluğu e ticaret alanına yöneliyor. Gençler e ticaret alanında iş bulup kariyer geliştirmek istiyor. Çünkü gençler, teknoloji ve teknolojik ürünlerle yakından ilişki kurmak istiyor. Bundan dolayı e ticaret uzmanlığı biçilmiş kaftan olarak görülüyor.

E-ticaret uzmanı olabilmek için bazı şartları yerine getirmek gerekiyor. Gerekli şartları yerine getirmeyen kişiler e ticaret uzmanı olamıyor. E ticaret uzmanı olabilmek için lise diplomasına ihtiyaç duyuluyor.

E ticaret ile yakından ilişkili olmak da e ticaret uzmanlığının olmazsa olmazları arasında yer alıyor.

E Ticaret Uzmanında Olması Gereken Özellikler

E-ticaret uzmanında bazı özelliklerin bulunması gerekiyor. Gerekli özellikleri taşımayan kişiler mesleklerinde başarılı olamayabiliyor. E ticaret uzmanlığı çoklu zeka kuramını gerektiriyor. Yani bütün zeka türlerinin birleşmesi ve özelinde başarılı bir uzmanlığın oluşması gerekiyor.

E ticaret uzmanlarının planlama yeteneğinin olması gerekiyor. Yeniliğe açık olmak da e ticaret uzmanlığı için isteniyor. E ticaret uzmanlarının sonuç odaklı olması öneriliyor.

Sonuç odaklı olan insanlar, üzerinde çalıştığı işlemi bitirmeden bir sonraki işleme başlamıyor. Bu da uzmanlar için gerekli olarak görülüyor.

E-Ticaret Uzmanları Nelere Dikkat Etmeli

E-ticaret uzmanlarının bütüncül bir şekilde düşünmesi gerekiyor. Bütüncül düşünmeyen e ticaret uzmanları oluşabilecek sorunları göremiyor. Bu da firma için geri dönülemez sorunlara yol açabiliyor. E ticaret uzmanlarının, altında çalışan personelin sorunlarını dinlemesi gerekiyor. Aksi halde e ticarette problemler oluşabiliyor.

E ticaret uzmanları, görev tanımlarını iyi bilirse daha verimli çalışabiliyor. Bundan dolayı yapılan toplantılarda e ticaret uzmanlarının görev tanımlarının açıklanması gerekiyor.

E-Ticaret Uzmanları Ne Kadar Maaş Alır?

E-ticaret uzmanlığı için tecrübe büyük önem arz ediyor. Tecrübeli bireylerin olaylara yaklaşımı daha farklı oluyor. E ticaret uzmanlığında belirli bir süre çalışan kişiler e ticaret müdürlüğü yapabiliyor. E ticaret uzmanlarının maaşı özellikle gençler tarafından merak ediliyor.

E-ticaret uzmanlarının belli bir maaşı bulunmuyor. Bu pozisyon için verilmesi planlanan ücret firmadan firmaya değişiyor. Köklü ve önerilen alışveriş siteleri uzmanlarına daha fazla ücret veriyor.

E-ticaret uzmanlarının maaşı 4.250 TL ile 15.000 TL arasında değişiyor.

E-Ticaret Uzmanlarının Sorumlulukları Nelerdir?

E-ticaret uzmanının hem astlarına hem de üstlerine karşı bazı sorumlulukları bulunuyor. Bu sorumlulukları yerine getirmeyen uzmanlar, şirketin gelişimine yardımcı olmuyor. E ticaret uzmanlarının sorumlulukları farklı olabiliyor. E ticaret uzmanlarının hızlı ve işlevsel bir satış sistemi kurması gerekiyor.

Kurulacak olan satış sistemini alanında uzman kişiler tasarlıyor. Ancak bu işlem için belirlenecek olan elemanı e ticaret uzmanı buluyor. E ticaret uzmanı, alanında deneyimli birini belirlemezse işlevsel bir satış sistemi kurulamıyor. Bu aşamada uzmanların bilinçli hareket etmesi gerekiyor.

Ideasoft E-Ticaret Sistemleri

Burak Beşli

1989 yılında Trabzon doğumlu ve iki harika çocuğun babası. Türkiye'de önde gelen bayan giyim sektörünün öncüsünün E-Ticaret Müdürü olarak görevime devam etmekteyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu