E-Ticaret

E-Ticaret Uzmanı Ne İş Yapar?

E-ticaret Uzmanı Nedir

E-Ticaret uzmanı iş kolunu bu yazımda sizlere basitçe anlatmaya çalışacağım. Teknoloji çok farklı şekillerde gelişiyor. Teknolojinin gelişmesi insanların alışkanlıklarını da değiştiriyor. Bu alışkanlıklara bağlı olarak e ticaret uzmanlığı popülerlik kazanıyor.

E-ticaret Uzmanı Günde Kaç Saat Çalışır?

E-ticaretin ne olduğu ile ilgili sorulan sorular artıyor. E-ticaretin kapsamı ve içeriği birçok kişi tarafından merak ediliyor. E ticaret son zamanlarda popüler hale geliyor. Son 5 yıllık sürece bakıldığında e ticaret oranının üç kata yakın arttığı görülüyor. E ticaretin artmış olması, e-ticaret uzmanı ile ilgili sorulan soruları artırıyor. E-ticaret uzmanlarının günde kaç saat çalıştığı da sorulan sorular arasında yer alıyor. Ancak bu soruya doğrudan cevap verilemiyor. E ticaret uzmanının çalışma saatine bağlı olduğu kurum karar veriyor.

E Ticaret Uzmanı Avantaj Sağlar Mı?

E ticaret sektörü birçok kişi kişinin para kazandığı bir sektör haline geliyor. Bu sektörde bulunan kişilerin çoğu hayatlarından memnun olduğunu dile getiriyor. E ticaret uzmanları, şirketleri için yararlı olmaya çalışıyor. Eğer e ticaret uzmanı işinde başarılı olursa, firma daha yetkin hale gelebiliyor.

E-ticaret uzmanları rakip firmaların yaptığı çalışmaları inceliyor. Kendi firması ile daha iyisini geliştirerek firmasına avantaj sağlamaya çalışıyor. Bundan dolayı e ticaret uzmanlarının hayatın her alanından haberdar olması gerekiyor.

E Ticaret Uzmanı Gerekli Midir?

E ticaret yalnızca ülkemizde değil dünyanın çoğu ülkesinde kullanılıyor. Dünyanın birçok yerinde kullanılan e ticareti dikkatli bir şekilde kullanmak gerekiyor. Aksi halde birçok sorun görülebiliyor. E ticaretin zararlı olmaması için alıcının ve satıcının uyması gereken kurallar bulunuyor.

E ticaret kurallarını denetleyen bazı personeller bulunuyor. E ticaret uzmanları, alt kadronun çalışma biçimini denetleyerek işlerin yürütülmesini sağlar. Bundan dolayı e ticaret uzmanlarına her yerde ihtiyaç duyuluyor.

E ticaret uzmanları ciddi işler yürütüyor. Yürütülen işler başarılı bir şekilde tamamlandığında şirket daha fazla para kazanıyor. Bundan dolayı e ticaret uzmanlarına gereklilik duyuluyor.

E Ticaret Uzmanı Olmazsa Yaşanacak Problemler

E ticaret uzmanının şirket için birçok yararı bulunuyor. E ticaret uzmanı şirketin kalkınmasında büyük rol oynuyor. Yaptığı pazarlamalar ve satış planları sayesinde e ticaret hacmi büyüyor. Ancak e ticaret uzmanı olmazsa bazı sorunlar yaşanabiliyor. Firma sahipleri bu sorunlarla karşılaşmak istemiyor.

Sorun istemeyen firma sahipleri alanında yetkin olan e ticaret uzmanları ile çalışıyor. E ticaret uzmanının bulunmaması halinde oluşacak problemlerden bazıları:

  • E ticaret hacmi büyümez.
  • E ticaret alanında çalışan personel denetlenemez.
  • E ticaret alanında satılan ürünün incelemesi yapılamaz

E ticaret uzmanının meslek bilgisi tecrübesine göre değişebiliyor.

E-Ticaret Uzmanı Nedir

E Ticaret Uzmanı Kimdir?
Son zamanlarda yeni sektörler doğuyor. Bu sektörlerde çalışacak kalifiyeli elemanlara ihtiyaç duyuluyor. Bu elemanlar arasında e ticaret uzmanı da yer alıyor. E ticaret uzmanlarına, e ticaret sektöründe ihtiyaç duyuluyor. E ticaretin olduğu her yerde e ticaret uzmanları yer alıyor.
Stokların kontrolünü sağlayan, servis ve ürünleri denetleyen ve markayı geliştiren kişilere e ticaret uzmanı adı veriliyor. E-ticaret uzmanlarının yaptığı işler kurumdan kuruma değişiyor. Kurumların standardı ve beklentisi, e ticaret uzmanının çalışma alanını belirliyor.

Herkes E Ticaret Uzmanı Olabilir Mi?

E-ticaret uzmanının birçok görevi bulunuyor. Bu görevlerin doğru bir şekilde tamamlanması gerekiyor. Aksi halde e ticaret zarar görebiliyor. Herkes e ticaret uzmanı olamıyor E ticaret uzmanı olabilmek için emek harcamak gerekiyor. Bu emek bazen uzun zaman sürebiliyor.

E ticaret uzmanlığı basit gibi görünüyor. Ancak bu meslek bazı fedakarlıklar gerektirebiliyor. Zaman, aile ve zevkler bu meslek için feda edilebiliyor. Birçok kişi işin bu detayını bilmiyor. Sabırlı olmayan bireyler de e ticaret uzmanı olamıyor. Ancak sabır, e ticaretin bel kemiği olarak görülüyor.

E Ticaret Uzmanının Görevleri

Mesleğine saygısı olan ve daha üst rütbelere çıkmak isteyen kişiler görev ve sorumluluklarını büyük bir özenle yerine getiriyor. Görev ve sorumlulukları bağlı olunan şirket belirliyor. Ancak e ticaret uzmanları, görevleri ne olursa olsun üstesinden gelmeye çalışıyor.

E-ticaret uzmanları arama motorlarında aranan kelimelerin optimizasyonunu gerçekleştiriyor. Bu sayede müşterilere uygun ürünler daha kolay sunulabiliyor. E ticaret uzmanları aynı zamanda pazarlama ile uğraşıyor.

Çevrimiçi pazarlama stratejilerini öğrenen e ticaret uzmanları pazarlama departmanını daha kolay yönetebiliyor. Pazarlama departmanı, e ticaretin kalbi olarak görülüyor.

Nasıl E Ticaret Uzmanı Olunur?

Son zamanlarda gençlerin büyük bir çoğunluğu e ticaret alanına yöneliyor. Gençler e ticaret alanında iş bulup kariyer geliştirmek istiyor. Çünkü gençler, teknoloji ve teknolojik ürünlerle yakından ilişki kurmak istiyor. Bundan dolayı e ticaret uzmanlığı biçilmiş kaftan olarak görülüyor.

E-ticaret uzmanı olabilmek için bazı şartları yerine getirmek gerekiyor. Gerekli şartları yerine getirmeyen kişiler e ticaret uzmanı olamıyor. E ticaret uzmanı olabilmek için lise diplomasına ihtiyaç duyuluyor.

E ticaret ile yakından ilişkili olmak da e ticaret uzmanlığının olmazsa olmazları arasında yer alıyor.

E Ticaret Uzmanında Olması Gereken Özellikler

E-ticaret uzmanında bazı özelliklerin bulunması gerekiyor. Gerekli özellikleri taşımayan kişiler mesleklerinde başarılı olamayabiliyor. E ticaret uzmanlığı çoklu zeka kuramını gerektiriyor. Yani bütün zeka türlerinin birleşmesi ve özelinde başarılı bir uzmanlığın oluşması gerekiyor.

E ticaret uzmanlarının planlama yeteneğinin olması gerekiyor. Yeniliğe açık olmak da e ticaret uzmanlığı için isteniyor. E ticaret uzmanlarının sonuç odaklı olması öneriliyor.

Sonuç odaklı olan insanlar, üzerinde çalıştığı işlemi bitirmeden bir sonraki işleme başlamıyor. Bu da uzmanlar için gerekli olarak görülüyor.

E-Ticaret Uzmanları Nelere Dikkat Etmeli

E-ticaret uzmanlarının bütüncül bir şekilde düşünmesi gerekiyor. Bütüncül düşünmeyen e ticaret uzmanları oluşabilecek sorunları göremiyor. Bu da firma için geri dönülemez sorunlara yol açabiliyor. E ticaret uzmanlarının, altında çalışan personelin sorunlarını dinlemesi gerekiyor. Aksi halde e ticarette problemler oluşabiliyor.

E ticaret uzmanları, görev tanımlarını iyi bilirse daha verimli çalışabiliyor. Bundan dolayı yapılan toplantılarda e ticaret uzmanlarının görev tanımlarının açıklanması gerekiyor.

E-Ticaret Uzmanları Ne Kadar Maaş Alır?

E-ticaret uzmanlığı için tecrübe büyük önem arz ediyor. Tecrübeli bireylerin olaylara yaklaşımı daha farklı oluyor. E ticaret uzmanlığında belirli bir süre çalışan kişiler e ticaret müdürlüğü yapabiliyor. E ticaret uzmanlarının maaşı özellikle gençler tarafından merak ediliyor.

E-ticaret uzmanlarının belli bir maaşı bulunmuyor. Bu pozisyon için verilmesi planlanan ücret firmadan firmaya değişiyor. Köklü ve önerilen alışveriş siteleri uzmanlarına daha fazla ücret veriyor.

E-ticaret uzmanlarının maaşı 4.250 TL ile 15.000 TL arasında değişiyor.

E-Ticaret Uzmanlarının Sorumlulukları Nelerdir?

E-ticaret uzmanının hem astlarına hem de üstlerine karşı bazı sorumlulukları bulunuyor. Bu sorumlulukları yerine getirmeyen uzmanlar, şirketin gelişimine yardımcı olmuyor. E ticaret uzmanlarının sorumlulukları farklı olabiliyor. E ticaret uzmanlarının hızlı ve işlevsel bir satış sistemi kurması gerekiyor.

Kurulacak olan satış sistemini alanında uzman kişiler tasarlıyor. Ancak bu işlem için belirlenecek olan elemanı e ticaret uzmanı buluyor. E ticaret uzmanı, alanında deneyimli birini belirlemezse işlevsel bir satış sistemi kurulamıyor. Bu aşamada uzmanların bilinçli hareket etmesi gerekiyor.

Burak Beşli

1989 yılında Trabzon doğumlu ve KTÜ Elektronik Haberleşme mezunuyum. Türkiye'de önde gelen bayan giyim markasının E-Ticaret Müdürü olarak görevime devam etmekteyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu