Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar?

Dijital pazarlama uzmanı olmak için gerekenler

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar ? başlıklı yazımda sizlere kısaca ön bilgi vermek istedim. Son 5 yıllık sürece bakıldığında yeni iş kolları ortaya çıkıyor. Yeni ortaya çıkan iş kolları arasında dijital pazarlama uzmanlığı da yer alıyor.

Dijital Pazarlama Uzmanı Kimdir?

Markalar, dijital pazarlama uzmanlarına ihtiyaç duyuyor. Ancak dijital pazarlama uzmanının kim olduğu ve ne iş yaptığı birçok kişi tarafından tartışılıyor. Dijital pazarlama uzmanları, markaların hedef pazar kitlesini tespit ediyor. Bu sayede markaların yaptığı satış sayısı artıyor. Çünkü doğru kitle ile çalışılıyor.

Dijital pazarlama uzmanlarının bir başka amacı daha bulunuyor. Dijital pazarlama uzmanları çalıştıkları markanın daha da meşhur olmasını amaçlıyor. Daha meşhur hale gelen firmalar daha fazla nakit akışı anlamına geliyor. Dijital pazarlama uzmanlarına her alanda ihtiyaç duyuluyor.

Nasıl Dijital Pazarlama Uzmanı Olunur?

Dijital pazarlama alanında çalışmak ve bu alanda kariyer yapmak isteyen birçok kişi bulunuyor. Gençlerin büyük bir bölümü dijital pazarlama alanında çalışmak istiyor. Yapılan anketlerde bu sonuca ulaşılıyor. Ancak birçok kişi nasıl dijital pazarlama alanında çalışacağını bilmiyor.

Dijital pazarlama alanında çalışabilmek için bazı şartları yerine getirmek gerekiyor. Gerekli şartları taşımayan kişiler dijital pazarlama uzmanı olarak çalışamıyor.

Dijital pazarlama alanında çalışabilmek için iletişimi düzeltmek ve teknolojik anlamda her gün kendini geliştirmek gerekiyor.

Dijital Pazarlama Uzmanının Görevleri Nelerdir?

Dijital pazarlama uzmanının birçok görevi bulunuyor. Bu görevin başarılı bir şekilde tamamlanması, şirketin gelişimine yardımcı oluyor. Her şirketin dijital pazarlama uzmanı için belirlediği görev ve sorumluluklar değişiyor. Ancak dijital güvenlik uzmanının bu kalıplara bağlı kalmayıp kendisini her konuda geliştirmesi gerekiyor.

Dijital pazarlama uzmanının görev ve sorumlulukları bağlı olduğu şirket tarafından kesin sınırlarla açıklanıyor. Dijital pazarlama uzmanının görevlerinden bazıları şu şekilde:

  • Sosyal medya içerikleri oluşturmak
  • Markanın daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olma
  • Dijital yeniliklere uygun içerik üretme

Dijital pazarlama uzmanlarının görevlerini ihmal etmemesi gerekiyor.

Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Dijital pazarlama uzmanlığı son zamanların popüler meslekleri arasında yer alıyor. Ancak herkes dijital pazarlama uzmanlığı yapamıyor. Dijital pazarlama uzmanlığı yapabilmek için eğitim almak gerekiyor. Alınan eğitimde mesleğin incelikleri öğrencilere gösteriliyor. Dijital pazarlama uzmanı olabilmek için üniversitelerin pazarlama bölümünden mezun olmak gerekiyor.

Bazı firmalar dijital pazarlama uzmanlığı birimi için eğitim şartı aramıyor. Bu firmalar için gerekli şartları yerine getirmek yeterli olarak kabul ediliyor. Ancak köklü firmalar bu şekilde yapmıyor.

Dijital pazarlama uzmanlığı için iş başvurusu yapanların CV bilgilerine eğitimlerini de eklemesi gerekiyor.

Dijital Pazarlama Uzmanı Maaşları

Dijital pazarlama uzmanlığı yapmak isteyenler bu işin ekonomik boyutuyla da ilgileniyor. Dijital pazarlama uzmanlığının maaşları pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Ancak yapılan araştırmalarda kesin bir sonuca varılamıyor. Çünkü internette dijital pazarlama uzmanlığının maaşı ile ilgili kesin kanılara ulaşılamıyor.

Dijital pazarlama uzmanlığının maaşını öğrenebilmek için direkt olarak bu işi yapan kişilerle görüşmek gerekiyor. En doğru bilgi bu kişilerden alınabiliyor. Ancak bu mesleğin maaşını etkileyen birçok kısas bulunuyor.

Dijital pazarlama uzmanlığı için firmaların ödediği maaş dört bin ile sekiz bin arasında değişiyor.

2022 Dijital Pazarlama Trendleri
2022 Dijital Pazarlama Trendleri

Dijital Pazarlama Uzmanı Gerekli Midir?

Dijital pazarlama uzmanlarına önümüzdeki 15 yılda daha fazla ihtiyaç duyulacağı düşünülüyor. Çünkü insanların alışveriş standartları değişiyor. Marketlerden alışveriş yapmak yerine internet sitelerinden alışveriş yapmayı tercih eden birçok kişi bulunuyor. İnsanlar en basit şeyde dahi internete yöneliyor.

İnternetin ve teknolojinin hızla artması, dijital pazarlama uzmanlarına daha fazla önem verilmesine neden oluyor. Bundan dolayı firmaların dijital pazarlama uzmanlığı birimini boş bırakmaması gerekiyor.

Dijital pazarlama uzmanlığı için seçilecek firma, kişinin kariyeri için büyük önem arz ediyor.

Dijital Pazarlama Uzmanı Olmazsa Firmalar Sorun Yaşar Mı?

Dijital pazarlama uzmanları firmalar için büyük önem arz ediyor. Dijital pazarlama uzmanı olmayan firmalar isimlerini büyütemiyor. Bundan dolayı dijital pazarlama uzmanlığının ihmal edilmemesi gerekiyor. Çünkü dijital pazarlama uzmanları ciddi bir görev yürütüyor. Dijital pazarlama uzmanı olmayan şirketlerin sayısı her geçen gün azalıyor.

Dijital pazarlama uzmanı olmadan şirketin ulaşabileceği müşteri potansiyeli belirlenemiyor. Bu da şirketin planlama yapmasını zorlaştırıyor. Planlama olmadan satış gerçekleşmiyor, özellikle satış ve planlamada ciddi sorunlar yaşanabiliyor.

Dijital Pazarlama Uzmanında Bulunması Gereken Özellikler

Dijital pazarlama uzmanında bazı özelliklerin bulunması gerekiyor. Bu özellikler kişinin mesleğinde ilerlemesini sağlıyor. Kişilik özellikleri, dijital pazarlama uzmanlığı için büyük önem arz ediyor. Kişilik özelliği dijital pazarlama uzmanlığı için uygun olmayan kişiler bu mesleği yaparken mutlu olmuyor.

Dijital pazarlama uzmanı olan kişilerin esnek çalışma saatlerine ayak uydurması gerekiyor. Bu kişilerin ortaya çıkan teknolojik gelişmelerden haberdar olması da mesleğini iyi yapmasını sağlıyor.

Dijital pazarlama uzmanları iş birliği ile çalışma becerisine sahip oluyor. Bu sayede hep beraber bir işi başarma duygusu tadılıyor.

Dijital Pazarlama Uzmanları Mesleğini Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Dijital pazarlama uzmanlarının kariyerleri boyunca dikkatli olması gerekiyor. Bu kişilerin yapacağı yanlış bir işlem tüm şirketi etkileyebiliyor. Bundan dolayı bu kişilerin kısa zaman içerisinde tecrübe kazanması gerekiyor. Tecrübe bu meslekte başarılı olmak için büyük bir etken olarak görülüyor.

Dijital pazarlama uzmanlarının üstlerine karşı sorumlulukları bulunuyor. Bu sorumlulukların hiçbir zaman ihmal edilmemesi gerekiyor. Aksi halde denetleme mekanizmasında sorun çıkabiliyor.

Dijital pazarlama uzmanları hayatın her alanında oluşan gelişmelerden haberdar olursa kendisini geliştirebiliyor.

Dijital Pazarlama Uzmanları Nerede Çalışır?

Dijital pazarlama uzmanlarının çalışma alanları her geçen gün artıyor. Bu kişiler çok farklı sektörlerde çalışabiliyor. Dünyaca ünlü şirketlerde görev yapan Türk dijital güvenlik uzmanları bulunuyor. Bu kişiler alanında uzman olduğu için Dünyaca ünlü firmalar tarafından tercih ediliyor.

Dijital pazarlama uzmanları reklam ajanslarında yoğun bir şekilde çalışıyor. Çünkü reklam ajanslarının birçok kadrosunda dijital pazarlama uzmanlarına ihtiyaç duyuluyor.

Dijital pazarlama uzmanları reklam ajanslarının yanında PR ajansları, e ticaret firmaları gibi alanlarda da çalışabiliyor. Kişinin çalışacağı alan kendisine de bağlı oluyor.

Örnek Dijital Pazarlama Kanalları
Örnek Dijital Pazarlama Kanalları

Dijital Pazarlama Uzmanlığının Zorlukları Nelerdir?

Dijital pazarlama alanında çalışan kişiler birçok zorlukla karşılaşıyor. Bu kişilerin oluşan zorlukla bire bir mücadele etmesi gerekebiliyor. Oluşan ve baş edilen zorluklar, kişinin tecrübe kazanmasına yardımcı olabiliyor. Dijital pazarlama alanında birçok sıkıntıyla karşılaşılabiliyor.

Planlama olmadan yapılan işlemlerden sonra dijital pazarlama uzmanları zorluk yaşayabiliyor. Bu durumda işlemin en başından tekrarlanması gerekiyor. İş birliği ile çalışmayan kişiler dijital pazarlama uzmanlarına zorluk çıkarabiliyor.

Sosyal medyada ortaya çıkan hatalar dijital pazarlama uzmanı için bir sorun olarak görülebiliyor.

Dijital Pazarlama Uzmanı Çalışma Saatleri

Dijital pazarlama uzmanının belli bir çalışma saati bulunmuyor. Çünkü bu birim için esnek çalışma saati uygulanıyor. Ancak bu durum bütün firmalar için geçerli olmuyor. Bazı firmalar, devamlı yanında bulundurabileceği dijital pazarlama uzmanı arıyor.

Dijital pazarlama uzmanının çalışma saati firmadan firmaya değişiyor. Bazı firmalar dijital pazarlama uzmanlarını gündüz saatleri içerisinde ofiste görmek istiyor. Bazı firmalar ise dijital pazarlama uzmanlarına evde çalışma imkanı sunuyor. Evde çalışma imkanı pek çok uzmanın hoşuna gidiyor.

Burak Beşli

1989 yılında Trabzon doğumlu ve KTÜ Elektronik Haberleşme mezunuyum. Türkiye'de önde gelen bayan giyim markasının E-Ticaret Müdürü olarak görevime devam etmekteyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu