E-Ticaret

Trendyol Mağaza Açma Rehberi

Trendyol'da nasıl satış yapılır

Trendyol mağaza açma rehberi ile Trendyol’da nasıl satış yapılır, hangi süreçlerden geçmemiz gerekir buna değineceğiz. Bildiğiniz üzere Trendyol Türkiye’nin en çok trafik alan e-ticaret web sitesidir. A’dan Z’ye çoğu ürün gamının satışını kendi içerisinde barındırır. Peki neden Trendyol’da satış yapmalısınız? Satış yaparken nelere dikkat etmelisiniz bunlara değinelim. Şubat 2022 tarihinde Trendyol’un Smilarweb üzerinden ölçeklenen ziyaretçi trafiği 192 Milyon üzerindedir. Buna göre tam listeyi vermek gerekirsek;

 • Trendyol, 192 milyon
 • Sahibinden, 108 milyon
 • Hepsiburada, 90 milyon
 • N11, 40 milyon
 • GittiGidiyor, 28 milyon
 • Amazon.com.tr, 26,5 milyon
 • Letgo, 6,6 milyon
 • Morhipo, 4,3 milyon
 • Dolap (by Trendyol), 2 milyon

Tabloya bakacak olursak Trendyol’un pazaryerleri arasında her zaman birinci öncelik olmasının sebebini buradan kolaylıkla görebilirsiniz.

Trendyol’da Mağaza Açmak

Trendyol üzerinden mağaza açmak için yapmanız gereken ilk önceliğiniz vergi mükellefi olmanızdır. Vergi mükellefi olmadan Trendyol üzerinden satış yapmanız imkansızdır. Başvuru sırasında sistemler tarafından TC Kimlik numaranız otomatikman sorgulanır, eğer vergi mükellefi değilseniz başvuru adımından ileriye gidemezsiniz. Trendyol üzerinde satış yapmak için üç ana kategori bulunur bunlar;

 • Pazaryeri; belirli ürün gruplarınızı listelemenizi ve satış yapmanıza yarar. Tekstil, teknoloji, züccaciye vb. gibi.
 • Yemek, bir yemek işletmeniz var ise bölgenizde paket siparişi teslimatı yapmanıza yarar. Yemeksepeti muadili.
 • Hızlı Market, bu seçenekte bir bakkalınız, küçük çaplı marketiniz ya da zincir market benzeri market kuruluşunuz var ise market ürünlerini satmaya yarar. Getir, Migros Hemen muadili.

Trendyol Pazaryeri Başvuru Süreçleri

Bu yazımızda Trendyol Pazaryeri başvuru süreçlerini ele alacağız. Trendyol’da nasıl satış yapılır hangi aşamalardan geçilir bunlara dikkat ederek başvurumuzu tamamlamaya çalışacağız.

Aşağıdaki fotoğraftaki gibi partner.trendyol.com adresine girerek kırmızı ok ile gösterilen “Şimdi Trendyol’da Satıcı Olun” butonuna tıklayarak ilk adıma geçiş yapıyoruz.
Trendyol Mağaza Açmak Rehberi Adım 1Trendyol Mağaza Açma Rehberi Adım 1

Bu bölümden sonra karşımıza satış kategorisi kısmı gelecek ve buradan “Pazaryeri” seçerek başvurumuza devam edeceğiz.
Trendyol Mağaza Açma Rehberi Adım 2Trendyol Mağaza Açma Rehberi Adım 2

Ana bilgileri dolduracağımız bu alanda ilgili alanları eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmaya dikkat etmemiz gerekmektedir. Satılacak Ürün Kategorisi kısmında ana ürün grubunuzun kategorinizi seçmeniz gerekir bu bölümdeki seçim farklı kategorilerde satış yapmanızı engellemez. Şirket Türü alanında işletmenizin kayıt türünü seçmeliniz, Şahıs Şirketi vb. gibi. Referans kodu zorunlu bir alan değildir ve boş geçerek Devam Et seçeneğine tıklayabilirsiniz.
Trendyol Mağaza Açma Rehberi Adım 3Trendyol Mağaza Açma Rehberi Adım 3

Başvuru sırasında girdiğiniz Cep Telefonu numaranıza doğrulama SMS’i gelecek ve sizden doğrulama yapmanızı isteyecektir.Trendyol Mağaza Açma Rehberi Adım 4Trendyol Mağaza Açma Rehberi Adım 4

Onayınız sonrası satıcı panelinize girmek için şifre oluşturmanız gerekecektir. partner.trendyol.com adresinden Şifre Al işlemi yaparak pazaryeri hesabınıza ait şifrenizi oluşturarak panele giriş yapabilirsiniz.Trendyol Mağaza Açma Rehberi Adım 5
Trendyol Mağaza Açma Rehberi Adım 5

Bu aşamada şirket bilgileri ve operasyon bilgileri doldurmanız gereken alanlar gelecektir. Bu alanları şirketinize ait doğrulukta ve iletişime geçilecek kişilerin bilgilerinden çalışacağınız kargo firmasına kadar hepsini doldurmanız gerekecektir. Bu bilgilerin bir çoğu daha sonra da güncellenebilir ama siz yine de en doğru bilgileri doldurmaya dikkat edin. Bu bölümde önemli olan bazı alanlar; Fatura türü, Kargo şirketi, İade Depo Adresi, Sevkiyat Depo Adresi bu alanlara özen göstermenizde fayda olacaktır. İade depo adresi dediği bölüm müşterilerinizin iade kodu alarak size iade yapacakları adresi göstermektedir.

Trendyol Mağaza Açma Rehberi Adım 6

Trendyol Mağaza Açma Rehberi Adım 6

Trendyol Mağaza Açma Rehberi Adım 7
Trendyol Mağaza Açma Rehberi Adım 7
Trendyol Mağaza Açma Rehberi Adım 8
Trendyol Mağaza Açma Rehberi Adım 8

Başvuru doldurma adımlarını tamamladık ve artık satıcı olmamıza çok az kaldı. Bundan sonraki süreç sözleşme süreci ve evrak hazırlayıp gönderme sürecidir. Şunu unutmayın satıcı sözleşmeniz ile beraber sizden kesinlikle istenen ilk şey İmza Beyannamesi ya da İmza Sirküsü fotokopisi. Eğer şahıs şirketiniz var ise Notere gidip bir imza beyannamesi çıkarttırmanız gerekecektir. Limited Şirketi ya da diğer şirket kollarında iseniz zaten imza sirkünüz vardır bunun fotokopisini göndermeniz gerekecektir. İndireceğiniz sözleşmeyi 10 gün içerisinde teslim olma şartı ile kargolamanız gerekmetedir. Gönderim adresi ya da kargo firması değişkenlik gösterebiliyor şuan sözleşme birimleri PTT Kargo ile anlaşmalı çalışmaktadır ve ücretsiz gönderim yapabilirsiniz. Bunun detaylarını zaten son adımda size sistem gösterecektir.Trendyol Mağaza Açma Rehberi Adım 9

Trendyol Mağaza Açma Rehberi Adım 9Sözleşme doldururken dikkat edilmesi gereken bazı hususları size aşağıda listeliyorum;

Şahıs şirketiyseniz;
a. Sözleşme, imza yetkisine sahip kişi tarafından doldurulmalıdır.
b. Sözleşmenin her sayfasının altında yer alan dikdörtgen alanlar el yazısıyla olacak şekilde Ad-Soyad, TCKN ve ıslak imza bilgileriyle doldurulmalıdır.

Limited, Anonim, Vakıf, Dernek, Kooperatif veya Komandit şirketiyseniz;
a. Sözleşme, imza yetkisine sahip kişi/kişiler tarafından doldurulmalıdır.
b. Sözleşmenin her sayfasının altında yer alan dikdörtgen alanlar kaşe ve ıslak imza bilgileriyle doldurulmalıdır.
c. Kaşenizde şirket ticari ünvanı ve VKN yer almalıdır.
d. Vakıf, Dernek, Kooperatif veya Komandit şirketiyseniz, şirket türünüze özel evrakları da göndermeniz gerekmektedir.

Adi ortaklık şirketiyseniz;
a. Sözleşme, imza yetkisine sahip kişi/kişiler tarafından doldurulmalıdır.
b. Sözleşmenin her sayfasının altında yer alan dikdörtgen alanlar kaşe ve ıslak imza bilgileriyle doldurulmalıdır.
c. Kaşenizde şirket ticari ünvanı ve VKN yer almalıdır.
d. VKN’niz ortaklığa ait olmalıdır. Aksi durumda kaşe kullanılmamalı, tüm ortakların el yazısıyla olacak şekilde Ad-Soyad, TCKN ve ıslak imza bilgileri yazılmalıdır.
e. Ortaklık sözleşmenizin fotokopisini de göndermeniz gerekmektedir.

Kollektif şirketiyseniz;
a. Sözleşme, imza yetkisine sahip kişi/kişiler tarafından doldurulmalıdır.
b. Sözleşmenin her sayfasının altında yer alan dikdörtgen alanlar kaşe ve ıslak imza bilgileriyle doldurulmalıdır.
c. Kaşenizde şirket ticari ünvanı, VKN ve şirketin kollektif şirket olduğuna dair bir bilgi yer almalıdır.
d. Kollektif esas sözleşmenizin fotokopisini de göndermeniz gerekmektedir.

Güçlü Kadınlar Programı

Trendyol’un Kadın Girişimcileri desteklemek amacı ile başlattığı bir Satıcı Destek programıdır. Bu programda ortalama 1 ay’a kadar Komisyon ve Kargo desteği sunmaktadır. Aşağıda bu destek paketi içerisindeki yer alan maddeleri inceleyebilirsiniz. Bu program kapsamında başvuru yapan ve başarılı olan bir çok kadın girişimci hikayesine de Trendyol Youtube kanalları üzerinden ulaşabilirsiniz.

Trendyol Kadın Girişimci Destek Paketleri
Trendyol Kadın Girişimci Destek Paketleri

Hızlı Destek Avantajları

Aktif olan hızlı destek paketi ile satıcı başvurunuzun onaylandığı andan itibaren 7 gün içinde satışa başlar iseniz 1 ay boyunca satışlarda %40’a varan komisyon indirimi, 8 ile 15 gün içerisinde satışa başlar iseniz %30 komisyon indirimi kazanırsınız ve 250 TL’lik reklam bakiyesi hediyesi kazanabilirsiniz.

Trendyol Çözüm Ortakları Platformu

Bu Trendyol tarafından yeni hayata geçirilen bir projedir ve hizmet sektöründeki herkes bu ortaklık platformuna başvuru yapabilir. Bu platform sayesinde satıcılar ihtiyaç duydukları hizmetlerden kolaylıkla teklif alarak sorunlarına anında çözüm üretebilirler.

Bilmeniz Gereken Önemli Noktalar

Trendyol üzerinde satış yapacaksanız bilmeniz gereken önemli bir kaç nokta vardır. Bunlar kargo maliyetlerinden komisyon maliyetlerine kadar hemen hemen çoğu şeyi kapsamaktadır. Trendyol’da satış yapmak basit olacağı kadar tahmin ettiğiniz kadar karlı olmayabilir. Nedeni ise ağır yaptırımlar ve kargo maliyetleridir.

Platform üzerinden hızlı satış yapabilirsiniz bu sizi heyecana sürüklemesin. Milyonlarca ziyaretçisi olan bir platformda kurallara ve optimizasyon ipuçlarına dikkat ederek girdiğiniz bir ürününü ziyaret alması ya da satılmaması imkansızdır. Önemli olan ürünü doğru girmektir. Ürün fiyatlandırmanızı dikkatli yapmanız kargo ve komisyon maliyetini düzgün hesaplamanız gerekir. İade gelecek ürünleri de göz önünde bulundurarak geri gelme kargo maliyetini de fiyatlandırma politikanızın içine katmayı unutmayınız.

Cezai Bedel Kesintileri

Platform üzerinde satış yaptığınızda gönderemediğiniz ve ya hatalı gönderdiğiniz her ürün için ceza tutarı tarafınıza fatura edilir bunlardan bazıları şu şekildedir;

Tedarik Edememe

Tedarik edememe kaynaklı iptal durumunda, bir sipariş içerisindeki iptal edilen ürünlerin toplam net satış bedeli dikkate alınır. Kesilecek tedarik edememe ücreti aşağıdaki şekilde hesaplanır.

 • İptal edilen ürün toplamı 0-49,99 TL arasında ise 10 TL.
 • İptal edilen ürün toplamı 50-499,99 TL arasında ise 25 TL.
 • İptal edilen ürün toplamı 500-999,99 TL arasında ise 50 TL.
 • İptal edilen ürün toplamı 1.000-1999,99 TL arasında ise 100 TL.
 • İptal edilen ürün toplamı 2.000-4999,99 TL arasında ise 200 TL.
 • İptal edilen ürün toplamı 5.000 TL ve üzeri ise 300 TL.

Bir siparişin iki ya da daha fazla gönderi ile iletilmesi halinde yukarıdaki hesaplama her bir gönderi için ayrı ayrı yapılır. Tahsil edilen tutar müşteriye hediye çeki olarak yansıtılır.

Yanlış Ürün Gönderimi

Müşteriye sipariş ettiğinden farklı ürün gönderimi durumunda, yanlış gönderilen ürünlerin toplam net satış bedeli dikkate alınır. Yanlış ürünler için kesilecek ücret aşağıdaki şekilde hesaplanır.

 • Yanlış ürün toplamı 0-49,99 TL arasında ise 10 TL.
 • Yanlış ürün toplamı 50-499,99 TL arasında ise 25 TL.
 • Yanlış ürün toplamı 500-999,99 TL arasında ise 50 TL.
 • Yanlış ürün toplamı 1.000-1999,99 TL arasında ise 100 TL.
 • Yanlış ürün toplamı 2.000-4999,99 TL arasında ise 200 TL.
 • Yanlış ürün toplamı 5.000 TL ve üzeri ise 300 TL.

Bir siparişin iki ya da daha fazla gönderi ile iletilmesi halinde yukarıdaki hesaplama her bir gönderi için ayrı ayrı yapılır. Tahsil edilen tutar müşteriye hediye çeki olarak yansıtılır.

Geciken Teslimat

Ürünlerinizi taahhüt ettiğiniz termin süresi içinde kargoya teslim etmeniz gerekmektedir. Aksi halde, bir sipariş içerisindeki geciken ürünlerin toplam net satış bedeli dikkate alınarak, aşağıda belirtilen ücret tahsil edilir.

 • Geciken ürün toplamı 0-49,99 TL arasında ise 10 TL.
 • Geciken ürün toplamı 50-499,99 TL arasında ise 25 TL.
 • Geciken ürün toplamı 500 TL ve üzeri ise 50 TL.

Bir siparişin iki ya da daha fazla gönderi ile iletilmesi halinde yukarıdaki hesaplama her bir gönderi için ayrı ayrı yapılır.

Kusurlu / Eksik Teslimat

Müşteriler tarafından iletilen sipariş taleplerinin tam ve eksiksiz olarak karşılanması gerekmektedir. Aksi halde, bir sipariş içerisindeki kusurlu/eksik ürünlerin toplam net satış bedeli dikkate alınarak, aşağıda belirtilen ücret tahsil edilir.

 • Kusurlu/eksik ürün toplamı 0-199,99 TL arasında ise 10 TL.
 • Kusurlu/eksik ürün toplamı 200-499,99 TL arasında ise 25 TL.
 • Kusurlu/eksik ürün toplamı 500-999,99 TL arasında ise 50 TL.
 • Kusurlu/eksik ürün toplamı 1.000 TL ve üzeri ise 100 TL.

Bir siparişin iki ya da daha fazla gönderi ile iletilmesi halinde yukarıdaki hesaplama her bir gönderi için ayrı ayrı yapılır. Tahsil edilen tutar müşteriye hediye çeki olarak yansıtılır.

Ağır Kusur Durumunda: Satın alınan malın insan sağlığını ve vücut bütünlüğünü tehdit eden ağır bir kusuru bulunması (ayakkabıdan çivi çıkması, ürünün patlaması vb.) halinde, sipariş içerisindeki kusurlu/eksik ürünlerin toplam net satış bedeli dikkate alınmaksızın her bir ağır kusurlu ürün gönderimi için 100 TL cezai şart uygulanır uygulanır.

Etiket Fiyat Farkı Durumunda: Ürünün üzerindeki fiziksel fiyat etiketinin, ürünün platformdaki satış tutarından düşük olması ürünü platformdan satın almış müşteri nezdinde güvensizlik yaratmaktadır. Bu nedenle, ürünün üzerinde yer alan fiziksel fiyat etiketindeki tutar, ürünün Trendyol Satış Fiyatından düşükse ve müşteri tarafından ilgili durum şikayete konu edilirse, müşteriye ürünü iade hakkı ve ürünün kendisinde kalması halinde uygulanmak üzere hediye çeki kullanım hakkı tanımlanır. Bu kusura dayanan müşteri, ürünün kendisinde kalmasını talep eder veya iade hakkını kullanırsa, müşteri memnuniyetinin sağlanması için uygulanacak hediye çeki tutarı ürün fiyatından ve fiyat farkından bağımsız olarak 10TL’yi geçmeyecektir.

Kargo Gönderim Ücretlendirmeleri

Kargo gönderim ücretleri firmadan firmaya değişmektedir fakat şuan en uygun TEX yani Trendyol’un kendi Lojistik firması olan Trendyol Express en uygun fiyatlıdır. Aşağıda güncel kargo fiyatlarını görebilirsiniz ve bazı bilgilendirmeleri okuyabilirsiniz.

 • Fiyatlar 10 Ocak 2022 tarihi itibarıyla geçerli desi bazlı KDV hariç kargo fiyatlarıdır. 10 Ocak 2022 tarihi itibarıyla geçerli barem uygulaması aşağıdaki gibidir;
 • Trendyol anlaşmalı kargo kullanan satıcılarımız için sipariş başına KDV hariç fiyatlar:
  a) PTT, TEX, UPS ile gönderilen 0-29,99 TL arası siparişlerinizde 4,03 TL; 30-59,99 TL arası siparişlerinizde 8,47 TL
  b) Aras, Borusan, Ceva, Horoz, MNG, Sürat, Yurtiçi ile gönderilen 0-29,99 TL arası siparişlerinizde 4,45 TL; 30-59,99 TL arası siparişlerinizde 8,89 TL
 • Satıcı anlaşmalı kargo modelinde gönderilen paketler,”Barem Destek” uygulamasına dahil edilmeyecektir. Bu paketlerde kendi anlaşmalı fiyatlarınız üzerinden ilerleyebilirsiniz
Trendyol Kargo Fiyatları
Trendyol Kargo Fiyatları

Bu yazımda sizlere Trendyol’da nasıl satıcı olunur ve bazı dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi vermeye çalıştım. Trendyol hakkındaki diğer bilinmesi istediğiniz ve merak ettiklerinizi yoruma yazarak istek içerikte bulunabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

Burak Beşli

1989 yılında Trabzon doğumlu ve KTÜ Elektronik Haberleşme mezunuyum. Türkiye'de önde gelen bayan giyim markasının E-Ticaret Müdürü olarak görevime devam etmekteyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu